Zámek Valeč – domov vzácných soch a netopýrů na západě Čech

Barokní zámek obklopený romantickým parkem a honosící se sochařskou výzdobou od slavného Matyáše Bernarda Brauna skýtá po celý rok útočiště ohroženým netopýrům. V zámeckém areálu jich bylo zaznamenáno 12 druhů. Velké počty netopýrů tu každoročně přečkávají zimu v historických pivovarských sklepích v parku a v zámeckém podzemí. Jedná se o nejvýznamnější známé zimoviště v oblasti Doupovských hor.

Přečíst celé
Posted in Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Zámek Valeč – domov vzácných soch a netopýrů na západě Čech

Hrad Landštejn – úkryt netopýrů na zemském pomezí

Královský strážní hrad ze 13. století nabízí ukázky rané hradní architektury a místních archeologických sbírek, vyhlídková věž skýtá romantické výhledy na lesy České Kanady. Jednu z nejvýznamnějších románských památek ve střední Evropě si oblíbili také okřídlení nájemníci. V místních sklepích pravidelně zimuje několik druhů netopýrů – nejčastěji netopýr velký, vodní, ušatý a černý.

Přečíst celé
Posted in Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Hrad Landštejn – úkryt netopýrů na zemském pomezí

Zámek Kratochvíle: půvabné rožmberské sídlo se zalíbilo i netopýrům

Kouzelný lovecký zámeček obklopený vodou a zahradami býval chloubou rodu Rožmberků. Místo, kde se konávaly velkolepé hony, opulentní hostiny a hudební produkce, není ani dnes zcela osiřelé. V teplém období roku tu pobývají okřídlení nájemníci z řádu letounů. Půda zámku každoročně hostí početnou letní kolonii samic netopýra velkého s mláďaty.

Přečíst celé
Posted in Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Zámek Kratochvíle: půvabné rožmberské sídlo se zalíbilo i netopýrům

Osudem zkoušený klášter v Chotěšově je útočištěm netopýrů

Klášter premonstrátek, založený již na počátku 13. století, si za dobu své existence prošel bouřlivými časy. Místo, které komunistický režim v minulém století dovedl téměř ke zkáze, se dnes od jara do podzimu těší pozornosti návštěvníků. Ani v chladném období roku však není klášter opuštěný. Svůj zimní spánek zde každoročně tráví až sedm druhů netopýrů.

Přečíst celé
Posted in Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Osudem zkoušený klášter v Chotěšově je útočištěm netopýrů

Klášter Svatá Dobrotivá v Zaječově poskytuje azyl netopýrům

Nejstarší augustiniánský klášter v Čechách v minulosti navštěvovaly takové osobnosti, jako byl král český a císař Svaté říše římské, Karel VI., nebo slavný skladatel Antonín Dvořák. Proslulé poutní místo, které komunistický režim v 50. letech minulého století odsoudil k zániku, je dnes útočištěm pro vzácné létající savce. Půdu kláštera každé léto využívají samice netopýra velkého k odchovu svých mláďat.

Přečíst celé
Posted in Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Klášter Svatá Dobrotivá v Zaječově poskytuje azyl netopýrům

Svatý Jan pod Skalou obývají v zimě netopýři

Obec Svatý Jan pod Skalou, ležící v srdci národní přírodní rezervace Karlštejn, oplývá řadou zajímavých historických staveb. Některé z nich jsou dnes sídlem vzácných okřídlených obyvatel. Vyskytuje se zde pravidelně několik druhů netopýrů a také teplomilný vrápenec malý.

Přečíst celé
Posted in Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Svatý Jan pod Skalou obývají v zimě netopýři

Královský hrad Zvíkov si oblíbili netopýři

Historie hradu tyčícího se na skalnatém ostrohu nad soutokem Vltavy s Otavou je spojena s královským rodem Přemyslovců. Mohutný hrad s oblibou navštěvoval také Karel IV. Dnes je Zvíkov útočištěm pro netopýry, kterých zde pravidelně zimuje několik druhů.

Přečíst celé
Posted in Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Královský hrad Zvíkov si oblíbili netopýři

Navštivte hrad Rabí, opevněný domov netopýrů

Největší hradní zřícenina v Čechách se tyčí na vápencovém vrchu nad údolím řeky Otavy. Místo, kde slavný velitel husitských vojsk, Jan Žižka z Trocnova, přišel o své pravé oko, je dnes útočištěm letounů. Na hradě pravidelně tráví zimu několik druhů netopýrů a někdy také vrápenci.

Přečíst celé
Posted in Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Navštivte hrad Rabí, opevněný domov netopýrů

Hrad Český Šternberk, úkryt netopýrů nad řekou Sázavou

Středověký hrad, jenž uvnitř skrývá luxusní zámecké pokoje, dnes nabízí bydlení i pro vzácné okřídlené obyvatele. Sídlo, které je již téměř osm staletí domovem starobylého rodu Sternbergů, se stalo útočištěm také pro netopýry – ve zdejších sklepích pravidelně zimují tři druhy těchto pozoruhodných létajících savců.

Přečíst celé
Posted in Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Hrad Český Šternberk, úkryt netopýrů nad řekou Sázavou

Hladomornu na Krakovci dnes obývají netopýři

Pozoruhodný hrad, jenž byl vlastně spíše zámkem, hostil roku 1414 Mistra Jana Husa. Dnes je otevřen všem návštěvníkům vyhledávajícím nevšední historické, duchovní i kulturní zážitky a v zimě slouží tajuplným okřídleným hostům. Ve zdejších sklepích zimují čtyři druhy netopýrů.

Přečíst celé
Posted in Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Hladomornu na Krakovci dnes obývají netopýři