pohled na barokni zamekZápadočeský hrad a zámek Bečov tvoří jedinečný soubor staveb, jež reprezentují architektonické slohy od pozdního středověku po baroko. První písemná zmínka pochází z roku 1349 ve spojitosti s  rodem pánů z Oseka. Nejstarším dochovaným prvkem je část obranné věže, tzv. bergfritu. Později vznikly věž s kaplí Navštívení Panny Marie, kde se  zachovaly vzácné nástěnné malby, a reprezentativní obytná věž, tzv. donjon. Na konci 15. století do stavebního vývoje hradu významně zasáhli Pluhové z Rabštejna, kteří zbohatli těžbou cínu ve Slavkovském lese. Některé budovy tak dodnes nesou označení Pluhovské domy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERABarokní zámek vystavěl na počátku 18. století Jan Adam Questenberk, od roku 1813 do roku 1945 pak sídlo patřilo původem lotrinskému šlechtickému rodu Beaufort-Spontin. Ti v 19. století zakoupili a za druhé světové války v Bečově ukryli dnes proslavený relikviář svatého Maura. Po roce 1945 však musela tato rodina Bečov opustit. Dnes je areál v péči Národního památkového ústavu a nabízí několik návštěvnických okruhů. Unikátní ostatková schránka relikviář sv. Maura, jež je spolu s korunovačními klenoty nejcennější zlatnickou památkou České republiky, je zde trvale vystavena od roku 2002.

becovsky netopyr usaty
Netopýr ušatý zimující v bečovském podzemí.

Kromě vzácných památek má dnes Bečov i pozoruhodné hradní obyvatele. Ve starých podzemních prostorách zde každoročně tráví zimu několik druhů netopýrů. Již od roku 1994 jsou odborníky sledovány rozsáhlé pivovarské sklepy, vylámané zčásti do skalního podloží. Od roku 2006 je pak výskyt netopýrů pravidelně monitorován i v dalších místech hradního areálu. Netopýři zimují například ve spojovací chodbě mezi nádvořím a zahradami vylámané ve skále (tzv. štole) nebo ve sklepeních pod hradem a Pluhovským palácem. Každoroční sčítání zimujících netopýrů v Bečově realizuje AOPK ČR, Správa CHKO Slavkovský les. Pravidelně zde bývají přítomni netopýři ušatí, černí, velcí, dlouhouší, severní a řasnatí. V některých letech tu byl zastižen také netopýr vodní, večerní, Brandtův či hvízdavý.

Návštěvníci se mohou o zdejších tajuplných obyvatelích dozvědět více z pracovních listů Netopýři na hradech a zámcích, které jsou k dispozici na pokladně. V některých letech se zde koná i speciální akce pro širokou veřejnost zaměřená na netopýry a jejich ochranu, tzv. Mezinárodní noc pro netopýry.

Něco navíc:

Becov_pohled_z_becovskych_strani_15.09.2007_2Údolí řeky pod hradem, obklopené výslunnými stráněmi, křovinami i různými typy lesa, je oblíbeným lovištěm netopýrů. Kromě druhů, jež byly zjištěny na zimovišti, se tu lze setkat ještě s netopýrem vousatým a rezavým.

Za povšimnutí stojí také rozsáhlá Bečovská botanická zahrada, která se nachází na západním konci města. Ta zde byla na počátku 20. století vybudována především zásluhou přivdané Marie Adelheid Sylva-Tarouca a byla ve své době nazývána druhými Průhonicemi. Její část, slavné Beauforstké alpinum, je unikátní třeba tím, že řada rostlin dnes běžně pěstovaných na zahrádkách byla poprvé v českých zemích vysazena právě tady a navíc zde tehdy probíhal intenzivní zahradnický výzkum. V současnosti je již více než polovina zahrady veřejnosti volně přístupná po zpevněných cestách a vede tudy i naučná stezka.

Praktické informace:

Bečov nad Teplou leží necelých 30 km od Karlových Varů. V blízkosti zámku se nachází několik parkovišť. Dorazit lze i na kole. Státní hrad a zámek Bečov je zapojen do projektu Cyklisté vítáni a v jeho areálu se nachází stojany na kola a úschovna kol a zavazadel. Jsou zde rovněž přátelští k dětem, které mohou využít dětský koutek či speciálně jim určené prohlídky (nutná rezervace). Za zmínku stojí půvabný „dětský web“, kde se o těchto aktivitách dozvíte více: prodeti.zamek-becov.cz. Hradozámecký areál je návštěvníkům otevřen od dubna do října, avšak konkrétní dny a časy se v jednotlivých měsících různí. Podrobnosti zjistíte na https://www.zamek-becov.cz, e-mailu becov@npu.cz či telefonech 353 999 394 nebo 606 659 637.

Becov

Autoři fotografií: Přemysl Tájek a archiv hradu a zámku Bečov.

Hrad a zámek Bečov, úkryt relikviáře sv. Maura a netopýrů