Sovinecweb2Jeden z nejrozsáhlejších hradních komplexů na Moravě se nachází nedaleko Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku. Hrad „Eulenburg“, založený starobylým rodem Hrutoviců počátkem 14. století, vystřídal řadu pánů a byl často svědkem pohnutých událostí. V době pobělohorské byl vybaven složitým systémem hradeb, které mu vtiskly charakter obrovské pevnosti. Toto jistě sehrálo úlohu při využití hradu za druhé světové války, kdy byl zabrán nacisty a stal se zajateckým táborem pro francouzské důstojníky. V květnu 1945 pak celý hrad vyhořel, avšak již v roce 1951 byly zahájeny rekonstrukční práce, které probíhají pod vedením Muzea v Bruntále dodnes.

vrapenecamladeVe staré jeskyni pod hradem, ve sklepeních a na půdách nad obnovenými prostorami hradu našli své celoroční útočiště vzácní vrápenci malí. Ti jsou zde pravidelně sledováni a sčítáni od roku 2009. V létě obývá kolonie vrápenců půdní prostory nad purkrabstvím a nad přilehlými bývalými konírnami, kde samice rodí a odchovávají svá mláďata. Část letní kolonie se objevuje také pod střechou Jižního paláce. Početnost zdejší mateřské skupiny postupně narůstá. Zatímco na počátku sledování to bylo asi 20 samic, kolem roku 2015 již 60-80 samic, v dalších letech 100-120 a dosavadní maximum je z roku 2021 – 170 samic.

Na podzim se vrápenci tradičně stěhují do podzemní jeskyně na pátém nádvoří, kde se ukládají k dlouhému zimnímu spánku. Kromě nich zde, i v jiných částech hradního podzemí i temného nadzemí, přečkává zimu dalších až 9 druhů netopýrů (n. brvitý, n. velký, n. řasnatý, n. severní, n. hvízdavý, n. rezavý, n. černý, n. ušatý, n. dlouhouchý). V roce 2022 zde bylo napočítáno rekordních 185 hibernujících zvířat. Většinu zimního osazenstva přitom vždy tvoří vrápenci – zdá se, že tomuto druhu se na Sovinci opravdu daří.

Něco navíc

V roce 2017 byla na Sovinci spuštěna netopýří pozorovatelna. V půdních prostorách hradu, kde sídlí vrápenci malí, byla nainstalována infrakamera snímající dění v kolonii. Návštěvníci tak mají možnost sledovat v přímém přenosu, co se u vrápenců právě odehrává, to na monitoru umístěném v pokladně.

Více o životě místních tajuplných obyvatel se dozvíte také během komentované prohlídky hradu. Nově otevřený okruh vás zavede do hradního podzemí. Máte tedy příležitost prohlédnout si místa, kde netopýři a vrápenci tráví svůj každoroční zimní spánek.

Děti mohou při prohlídce využít pracovní list Netopýři na hradě Sovinec, pomocí kterého se podrobně seznámí se životem vrápenců a dalších létajících savců. Pracovní list si můžete stáhnout na našich webových stránkách, tištěná verze je k dispozici v pokladně hradu. Koncem léta se  na Sovinci každoročně koná také Mezinárodní noc pro netopýry, která je zde spojena s Hradozámeckou nocí.

Praktické informace

Hrad Sovinec je pro veřejnost otevřen od dubna do října. Prohlídky se konají s průvodcem. Rezervace zájezdů, větších skupin a informace o návštěvnickém provozu hradu na tel. 554 219 863 a 554 295 113 nebo mail: sovinec@mubr.cz. Místo je dostupné automobilem, autobus jezdí do Sovince jen 2-3x denně (zastávka se jmenuje „Jiříkov, Sovinec“). Více na www.mubr.cz/sovinec.

Autoři fotografií: Jiří Šafář, Antonín Reiter a archiv Muzea v Bruntále.

Hrad Sovinec neobývají sovy, ale netopýři