Hrad TočníkHrad Točník, který dal na konci 14. století vystavět král Václav IV., je ukázkou vyspělého stavitelského umění středověku. Můžete zde obdivovat, jak šikovně se našim předkům podařilo sladit estetické nároky honosného reprezentačního sídla s potřebnou novodobou obrannou funkcí. Spolu se zříceninou staršího hradu Žebrák, jehož věž se vypíná na sousedním vršku, tvoří jedinečné souhradí.

kolonie-mladataToto pozoruhodné místo se  zalíbilo také netopýrům velkým, kteří již více než 20 let pravidelně využívají bývalý Královský palác na Točníku jako letní úkryt. Každoročně od dubna do srpna se zde v prostoru pod starým kamenným schodištěm shromažďuje kolem 400 samic tohoto druhu, aby tu v bezpečí porodily a odchovaly svá mláďata. Každý večer pak podnikají krkolomný výlet hlavou dolů, přes černou kuchyni a otevřená hradní okna do okolních lesů, kde loví svou hmyzí potravu. Kromě netopýrů velkých využívá prostory hradu jako úkryt nebo loviště dalších pět druhů netopýrů (n. černý, pestrý, večerní, hvízdavý a dlouhouchý).

WP_20160512_004Večerní výlet kolonie na Točníku můžete pozorovat vždy na konci srpna v rámci tradiční Mezinárodní noci pro netopýry. Kromě toho lze dění v kolonii sledovat i v rámci běžné prohlídky hradu. Od roku 2016 zde byla v provozu tzv. netopýří pozorovatelna – kamerový přenos z úkrytu netopýrů, promítaný na obrazovku umístěnou ve sklepení. Kameru však bylo nutné často čistit. S ohledem na co nejmenší rušení netopýrů je od sezóny 2022  návštěvníkům místo toho k dispozici naučný film „Život v netopýří kolonii“, natočený přímo na Točníku.

Pro děti byl připraven pracovní list Netopýři na hradě Točník, díky kterému se dozvědí další zajímavé informace ze života těchto létajících savců. Pracovní list je ke stažení na webu, tištěnou verzi získáte v pokladně hradu. Při čekání u pokladny si navíc můžete prohlédnout novou informační ceduli s fotografiemi netopýřích obyvatel Točníku.

Něco navíc

Hrad Točník, poskytující úkryt početné letní kolonii netopýra velkého, byl zařazen na seznam evropsky významných lokalit (EVL) chráněných v rámci soustavy Natura 2000. Společné soužití netopýrů a návštěvníků hradu se v minulosti neobešlo bez komplikací. Jak se je podařilo uspokojivě vyřešit, se můžete podívat zde. Správa hradu Točník se díky příkladné spolupráci při ochraně netopýrů stala v roce 2011 prvním držitelem plakety a certifikátu v rámci akce Náš soused je netopýr. Kolonie netopýrů velkých z Točníku hrála jednu z hlavních rolí v dokumentárním filmu Netopýři ve tmě.

Kromě netopýrů můžete na Točníku navštívit také medvědy hnědé, Agátu a Martina. Bývalé hvězdy pořadu ČT „Méďové na cestách“ obývají výběh v bývalém hradním příkopu. Informace o medvědech a jejich příbuzných přibližují tabule na Medvědí stezce v okolí hradu.

Praktické informace

Hrady Točník a Žebrák jsou pro veřejnost otevřeny od března do října. Lokalita je dostupná nejlépe automobilem nebo autobusem z Berouna. Parkoviště se nachází 500 m od hradu. Více na www.hrad-tocnik.cz

Autoři fotografií: Jaroslav Červený, David Fischer, Daniel Horáček a archiv správy státního hradu Točník

Pojeďte pozorovat netopýry na hrad Točník