Ahoj,
jsem samička netopýra velkého, jmenuju se Lucka a budu vaší průvodkyní na cestě netopýřím rokem.

Vydejte se se mnou na dobrodružnou poznávací cestu do okolí – na zahradu, do lesa, k rybníku či do parku. Zkoumejte, vyrábějte, kreslete si a zapisujte – poznávejte svět netopýrů a přírodu kolem nás! Přeji vám plno nezapomenutelných zážitků!

Co se děje u netopýrů

Netopýři v zimě spí. Máme jim to závidět? Nebo je to všechno trochu jinak?

Tvoje pozorování přírody

V lednu jsi na zemi stopoval zvířata, tentokrát se zadívej na nebe! Pozorování mrazivě jasné noční oblohy je také úplným stopařským dobrodružstvím. Věděl jsi, že v zimě se na nebi rozzáří některá typická souhvězdí, která v létě neuvidíš? Jsou to například Orion, Býk, Velký pes či Blíženci. Zjisti si, jak vypadají, zakresli si je a najdi na obloze. Toto noční pozorování můžeš pěkně propojit i s následující výpravou.

Tvůj pokus

Netopýři nadále pokračují v zimním spánku, ale u jiných zvířat už se začínají dít věci! V lese můžeš pozorovat tok krkavců či datlů, ve městech začínají zpívat sýkorky a kosové, nad polem uslyšíš první skřivany. Doslova v plném proudu jsou již nyní námluvy u sov. Vydej se po setmění na výpravu do parku, ke hřbitovu či do blízkého lesa. Tam všude máš nyní velkou šanci uslyšet houkání puštíků, kalousů nebo i výra. Můžeš při tom také pustit nahrávku sovího hlasu a tak tajuplné noční ptáky přilákat. Zapiš si své zážitky. Ve dne pak místo, kde jsi sovy uslyšel, lépe prozkoumej a zaznamenej si poznatky o jejich domově. Na některých místech se touto dobou konají odborníky organizované večerní vycházky, ke kterým se můžeš připojit – pozvánky na aktuální vycházky si vyhledej na internetu.

Náměty na další zimní aktivity

Stará hnízda

Při procházce se rozhlédni, jestli na holém stromě či ve křoví nenajdeš staré ptačí hnízdo. Můžeš si ho odnést s sebou domů – drobní pěvci použijí hnízdo jen jednou a v příštím roce se do něj nevracejí, nikomu tedy neuškodíš a s pomocí literatury či internetu můžeš zkusit určit, komu patřilo.

Stromy v zimě

Nauč se poznávat stromy bez listí (zapiš 5 stromů, které už umíš poznat, a podle čeho). Udělej si frotáž jejich kůry. Potřebovat budeš papír, voskovky a trochu trpělivosti. Papír přilož na kmen (můžeš si ho případně i přivázat provázkem) a pak co největší plochou voskovky stejnoměrně přetírej kůru. Nezapomeň si k obrázku poznamenat druh stromu. Podobně si můžeš vytvořit zajímavé obrázky pomocí frotáže vylisovaných rostlin, inspiraci najdeš např. ve videonávodu zde. Užij si stromové dobrodružství i s pomocí hmatu – zavři oči, poznáš, na který strom saháš?

Pomoc ptákům

Nakrm hladové ptačí krky! Vše kolem přikrmování ptáků (jak, kdy a čím) najdeš na webu ČSO. Zapojit se také můžeš vždy začátkem ledna do projektu sčítání ptáků na krmítkách Ptačí hodinka. Při krmení vodního ptactva někdy labutě, kachny nebo lysky vylezou až na břeh – pak se můžeš podívat, zda nemají na noze kroužek a svá zjištění (číslo kroužku, druh ptáka, datum a místo pozorování) nahlásit na kroužkovací stanici Národního muzea.

Zajímá vás, co my, netopýři, podnikáme na jaře a v létě, nebo kam odlétáme na zimu? A co se děje právě teď venku? Klikněte na vybraný měsíc a dozvíte se více!

Netopýři v zimě

Podívej se v teple domova na skvělý český dokument Netopýři ve tmě. Potom se můžeš vydat i na vlastní průzkum – máš-li doma nebo na chalupě sklep, zkus se podívat, jestli tam nenajdeš spícího netopýra. Vezmi si na pomoc baterku a dívej se pečlivě – netopýr může být schovaný v úzké škvíře, třeba mezi cihlami. Pokud ho najdeš, v rychlosti si ho prohlédni a dále ho neruš. Můžeš nám ale o tom napsat.

Ledové pokusy

Až ti bude doma horko, pusť se do pokusů s ledem a sněhem – návody na bezvadné „studené experimenty“ najdeš například tady.

Další inspirace

Publikace

  • Anděra M. (2018): Od jara do zimy. Výpravy do naší přírody po celý rok. Slovart, Praha.
  • Dobroruková J. & Dobroruka L. (1989): Malá tajemství přírody. Albatros, Praha.
  • Durrell G. & Durrellová L. (1997): Amatérský přírodovědec. Slovart, Praha.
  • Worroll J. & Houghton P. (2019): Hry z lesní škol(k)y. Kazda, Brno.
  • Wohlleben P. (2020): Slyšíš, jak mluví stromy? Kazda, Brno
  • Wohlleben P. (2020): Víš, kde bydlí zvířata? Kazda, Brno
  • Časopis Ahoj Divočino https://www.facebook.com/ahojdivocino/
  • Rezekvítek z.s. – obrázkové určovací klíče www.rezekvitek.cz