Ahoj,
jsem samička netopýra velkého, jmenuju se Lucka a budu vaší průvodkyní na cestě netopýřím rokem.

Vydejte se se mnou na dobrodružnou poznávací cestu do okolí – na zahradu, do lesa, k rybníku či do parku. Zkoumejte, vyrábějte, kreslete si a zapisujte – poznávejte svět netopýrů a přírodu kolem nás! Přeji vám plno nezapomenutelných zážitků!

Co se děje u netopýrů

Netopýři se probouzejí ze zimního spánku a postupně se stěhují do jiných úkrytů. Co všechno ještě v jarních měsících zažívají?

Tvoje pozorování přírody

Netopýři si svá obydlí sami nestavějí, ale mnoho jiných zvířat ano. Víš, jak vypadají a kde mohou být? Prozkoumej okolí a zkus zjistit, kdo si udělal hnízdo v dutině či ve větvích stromu, kdo vyhrabal noru ve křoví nebo se usídlil pod kamenem u cesty. Nakresli si plánek hnízd a domečků, které jsi našel. Zapiš si, jak vypadají a komu patří. Postupuj opatrně, ať zvířata nevyplašíš a jejich obydlí nepoboříš!

Tvůj pokus

Sice nenápadné, ale přitom rozsáhlé úkryty dokážou vybudovat i někteří drobní živočichové. Najdi uschlý nebo poražený strom a odloupni kousek kůry. Můžeš tam objevit zajímavé obrazce. Jsou to chodbičky kůrovců (či jiných brouků) a jejich larev. Zkus si udělat jejich otisk! Nejdřív je opatrně vyčisti štětcem, pak přilož papír, a co největší plochou voskovky stejnoměrně přetírej. K obrázku si napiš název stromu a doma zkus najít a určit, který druh brouka chodbičky obýval. Zjisti také, proč v důsledku jeho výskytu může strom nakonec uhynout.

Náměty na další jarní aktivity

Další inspirace

Zajímá vás, co my, netopýři, podnikáme na jaře a v létě, nebo kam odlétáme na zimu? A co se děje právě teď venku? Klikněte na vybraný měsíc a dozvíte se více!

Publikace

  • Anděra M. (2018): Od jara do zimy. Výpravy do naší přírody po celý rok. Slovart, Praha.
  • Dobroruková J. & Dobroruka L. (1989): Malá tajemství přírody. Albatros, Praha.
  • Durrell G. & Durrellová L. (1997): Amatérský přírodovědec. Slovart, Praha.
  • Worroll J. & Houghton P. (2019): Hry z lesní škol(k)y. Kazda, Brno.
  • Wohlleben P. (2020): Slyšíš, jak mluví stromy? Kazda, Brno
  • Wohlleben P. (2020): Víš, kde bydlí zvířata? Kazda, Brno
  • Časopis Ahoj Divočino https://www.facebook.com/ahojdivocino/
  • Rezekvítek z.s. – obrázkové určovací klíče www.rezekvitek.cz