Ahoj,
jsem samička netopýra velkého, jmenuju se Lucka a budu vaší průvodkyní na cestě netopýřím rokem.
Vydejte se se mnou na dobrodružnou poznávací cestu do okolí – na zahradu, do lesa, k rybníku či do parku. Zkoumejte, vyrábějte, kreslete si a zapisujte – poznávejte svět netopýrů a přírodu kolem nás! Přeji vám plno nezapomenutelných zážitků!
Co se děje u netopýrů
V letním období mají netopýří samičky spoustu práce. Jestlipak víš proč?
Tvoje pozorování přírody
Všude kolem kypí nový život. Sleduj hemžení obojživelníků, hmyzu i ptáků u vody, štíhlé vosíky stavitele v okolí tvého domu a večer pak světlušky nebo rojení chroustků letních, netopýří to pochoutky.
Stejně jako netopýří samičky, mají i ptačí rodiče touhle dobou spoustu práce. Někteří se po celý den nezastaví, aby ukrmili hordu věčně hladových krků. Zjisti a zapiš si, kteří ptáci svá mláďata krmí a kteří je jen vodí, ale potravu jim nesbírají. Které z nich jsi pozoroval v okolí?
Pokud víš o hnízdících sýkorách (v dutém stromě či budce), sedni si opodál a počítej, kolikrát během hodiny přinesou rodiče potomkům potravu. Zjisti si v knize či na internetu, kolik mláďat sýkory mívají.
Sýkorkám můžeš také sám připravit bydlení v podobě dřevěné budky. Podrobné informace k vyvěšování ptačích budek najdeš na webu České společnosti ornitologické.
Tvůj pokus
Jak už víš, netopýři mají výborný čich. Pohraj si s tímto smyslem i ty a zjisti, jak voní letní příroda právě teď. Do papírového kornoutu, sáčku či kelímku nasbírej přírodniny, které vydávají vůni. Hodí se listy bylin, okvětní lístky, větvičky jehličnatých stromů apod. Vždy vezmi jen malý kousek. Vše dobře promíchej a přivoň. Co ti vůně připomíná? Proč vlastně některé rostliny voní a jiné ne? Vymysli název svého originálního parfému a zapiš si do deníku recept. S kamarády či rodinou pak můžete vzájemně hádat své tajné ingredience.
Náměty na další letní aktivity
Vodní lov
Vydej se na dobrodružný lov vodních bezobratlých živočichů. Tady opět uplatníš krabičku s lupou a použít můžeš také další určovací klíč od Rezekvítku.
Ptačí pera
Během jara a léta jsi určitě našel v přírodě nějaká ptačí pera. Aby se ti nepoztrácela, můžeš si každé z nich nalepit na čtvrtku papíru pomocí izolepy. Na papír si také vždy nakresli ptačí druh, kterému pero patří (s určováním ti pomohou knihy nebo internet). Postupně si takto můžeš sestavit vlastní atlas.
Kamarád ježek
Bydlíš-li v domě se zahradou, můžeš zkusit ochočit si ježka. Dej mu vždy večer do misky vhodné krmení (kočičí granule nebo kvalitní kočičí konzervu). Když uslyšíš, že se ježek přiblížil, opatrně na něj zdálky posviť baterkou, ale jen na chvilku. Postup opakuj i v dalších dnech, až se ježek světla přestane bát. Pak ho můžeš dobře pozorovat. Někdy se naučí brát si i jídlo z ruky. Ježek je taky noční hmyzožravec, podobně jako netopýr. POZOR – nikdy ježkovi nenabízej mléko, velice mu chutná, ale způsobuje mu zdravotní potíže!
Další inspirace
- Vzdělávací centrum Tereza: Jděte ven!
https://jdeteven.cz/cz - Česká společnost ornitologická:
https://www.birdlife.cz/co-delame/vzdelavani/materialy-ke-stazeni/ - blog Václava Bartušky pro zvídavé přírodovědce
http://cheekyjay.com/cz/clanky - Beleco: Příběhy české přírody – Udělej
http://www.beleco.cz/pribehyceskeprirody/nech-se-obohatit/udelej.html - Učíme se venku
https://ucimesevenku.cz/ - mobilní aplikace iNaturalist (určuje houby, rostliny a živočichy podle fotky pořízené telefonem, dokáže také určit ptáky podle zpěvu)
https://www.inaturalist.org/
Publikace
- Anděra M. (2018): Od jara do zimy. Výpravy do naší přírody po celý rok. Slovart, Praha.
- Dobroruková J. & Dobroruka L. (1989): Malá tajemství přírody. Albatros, Praha.
- Durrell G. & Durrellová L. (1997): Amatérský přírodovědec. Slovart, Praha.
- Worroll J. & Houghton P. (2019): Hry z lesní škol(k)y. Kazda, Brno.
- Wohlleben P. (2020): Slyšíš, jak mluví stromy? Kazda, Brno
- Wohlleben P. (2020): Víš, kde bydlí zvířata? Kazda, Brno
- Časopis Ahoj Divočino https://www.facebook.com/ahojdivocino/
- Rezekvítek z.s. – obrázkové určovací klíče www.rezekvitek.cz