Ahoj,
jsem samička netopýra velkého, jmenuju se Lucka a budu vaší průvodkyní na cestě netopýřím rokem.

Vydejte se se mnou na dobrodružnou poznávací cestu do okolí – na zahradu, do lesa, k rybníku či do parku. Zkoumejte, vyrábějte, kreslete si a zapisujte – poznávejte svět netopýrů a přírodu kolem nás! Přeji vám plno nezapomenutelných zážitků!

Co se děje u netopýrů

V letním období mají netopýří samičky spoustu práce. Jestlipak víš proč?

Tvoje pozorování přírody

Vydej se na letní výlet za netopýry. Inspirovat se můžeš netopýří mapou na našem webu. Zapiš si, kde všude mohou letouni bydlet a udělej si cestovatelský záznam z výpravy.

Navštiv na přelomu srpna a září některou z akcí pro veřejnost v rámci Mezinárodní noci pro netopýry. Konají se po celé ČR a můžeš se tam s netopýry seznámit opravdu zblízka.

Tvůj pokus

Některé druhy netopýrů si pochutnávají i na pavoucích, které vybírají z jejich sítí. Pavučina je tak tenká, že ji sotva vidíme, a přesto ji dokážou svým radarem lokalizovat. Díval ses už někdy, o jak jemnou strukturu se jedná? Vyzkoušej jednoduchý experiment. Odchyť do krabičky pavouka, nejlépe křižáka. Na chvíli jej umísti do sklenice s rozvětveným klacíkem, otvor zakryj průsvitnou tkaninou a sleduj, co se bude dít. Nakonec si nakresli jeho dílo. Pavouka pak nezapomeň opatrně vypustit na místě, kde jsi jej našel!

Najdeš-li v přírodě už hotovou pavučinu, můžeš si ji také přenést na papír. Přestříkej ji červeným inkoustem (použij rozprašovač) a nech zaschnout. Z bílé čtvrtky ustřihni kousek o vhodné velikosti a potři ho tenkou vrstvou lepidla Herkules. Pak papír přilož natřenou plochou na pavučinu tak, aby se naráz celá přilepila. Odstřihni nosná vlákna a nech zaschnout. Nakonec výtvor zafixuj pomocí laku na vlasy.

Náměty na další letní aktivity

Vodní lov

Vydej se na dobrodružný lov vodních bezobratlých živočichů. Tady opět uplatníš krabičku s lupou a použít můžeš také další určovací klíč od Rezekvítku.

Ptačí pera

Během jara a léta jsi určitě našel v přírodě nějaká ptačí pera. Aby se ti nepoztrácela, můžeš si každé z nich nalepit na čtvrtku papíru pomocí izolepy. Na papír si také vždy nakresli ptačí druh, kterému pero patří (s určováním ti pomohou knihy nebo internet). Postupně si takto můžeš sestavit vlastní atlas.

Kamarád ježek

Bydlíš-li v domě se zahradou, můžeš zkusit ochočit si ježka. Dej mu vždy večer do misky vhodné krmení (kočičí granule nebo kvalitní kočičí konzervu). Když uslyšíš, že se ježek přiblížil, opatrně na něj zdálky posviť baterkou, ale jen na chvilku. Postup opakuj i v dalších dnech, až se ježek světla přestane bát. Pak ho můžeš dobře pozorovat. Někdy se naučí brát si i jídlo z ruky. Ježek je taky noční hmyzožravec, podobně jako netopýr. POZOR – nikdy ježkovi nenabízej mléko, velice mu chutná, ale způsobuje mu zdravotní potíže!

Zajímá vás, co my, netopýři, podnikáme na jaře a v létě, nebo kam odlétáme na zimu? A co se děje právě teď venku? Klikněte na vybraný měsíc a dozvíte se více!

Další inspirace

Publikace

  • Anděra M. (2018): Od jara do zimy. Výpravy do naší přírody po celý rok. Slovart, Praha.
  • Dobroruková J. & Dobroruka L. (1989): Malá tajemství přírody. Albatros, Praha.
  • Durrell G. & Durrellová L. (1997): Amatérský přírodovědec. Slovart, Praha.
  • Worroll J. & Houghton P. (2019): Hry z lesní škol(k)y. Kazda, Brno.
  • Wohlleben P. (2020): Slyšíš, jak mluví stromy? Kazda, Brno
  • Wohlleben P. (2020): Víš, kde bydlí zvířata? Kazda, Brno
  • Časopis Ahoj Divočino https://www.facebook.com/ahojdivocino/
  • Rezekvítek z.s. – obrázkové určovací klíče www.rezekvitek.cz