Ahoj,
jsem samička netopýra velkého, jmenuju se Lucka a budu vaší průvodkyní na cestě netopýřím rokem.

Vydejte se se mnou na dobrodružnou poznávací cestu do okolí – na zahradu, do lesa, k rybníku či do parku. Zkoumejte, vyrábějte, kreslete si a zapisujte – poznávejte svět netopýrů a přírodu kolem nás! Přeji vám plno nezapomenutelných zážitků!

Co se děje u netopýrů

Podzim je čas netopýří lásky. Co dalšího musí tito malí letouni stihnout, než přijde zima?

Tvoje pozorování přírody

Teplé večery jsou ideální pro pozorování netopýrů, kteří jsou teď hodně aktivní. Vyraz chvíli před setměním na místo, kde by mohli lovit. Největší šance je v okolí vodních ploch či toků, v parcích a na dalších místech s listnatými stromy. Někdy netopýři bydlí i v panelácích a lovit mohou kolem lamp městského osvětlení. Udělej si ze své badatelské výpravy zápis. Jak to na místě vypadalo? Myslíš, že tam netopýři jen lovili, nebo tam mohli mít i úkryty? Kolik jsi jich pozoroval? Jaké bylo počasí? Další tipy pro večerní výpravy najdeš zde.

Tvůj pokus

Netopýry můžeš zkusit přilákat přímo do blízkosti svého domu. Vyrob si speciální netopýří budku a zavěs ji s pomocí dospělého na správné místo na strom nebo na stěnu domu. V následujících letech můžeš sledovat, zda ji netopýři skutečně osídlí. Návod na výrobu budky a další tipy, jak udělat třeba celou zahradu atraktivní pro netopýry, najdeš tady.

Náměty na další podzimní aktivity

Sázení stromů a keřů

Pozdní podzim je ideální dobou pro sázení stromů a keřů. Máš-li tu možnost, vysaď s rodinou či kamarády druhy, které svými plody pomohou v budoucnu zvířatům přežít období zimního nedostatku potravy. Na internetu je mnoho nápadů, jak udělat celou zahradu atraktivní pro ptáky či hmyz. Zasadit můžeš v tuto dobu také cibulky tulipánů, narcisků apod. – brzké jarní květy udělají už od března radost nejen tobě, ale i probouzejícímu se hmyzu.

Nová obydlí

Můžeš také vybudovat zimní obydlí pro ježky. Nebo připravit vhodné úkryty pro zvířata na další sezónu – hadi a ještěrky uvítají tzv. plazník. Podle návodu můžeš vyrobit také netopýří budku nebo budku či krmítko pro ptáky. V tuto dobu je také vhodné již visící budky pro ptáky uvnitř vyčistit či v případě potřeby opravit.

Podzimní výlet

Vyprav se na výlet do záchranné stanice pro volně žijící živočichy ve svém okolí. Dozvíš se, jak se v přírodě chovat, abys zvířata neohrožoval, a pokud někdy najdeš poraněné či osiřelé zvířátko, budeš už vědět, kam se obrátit pro radu. Ve stanici možná uvítají podzimní přebytky z tvé zahrady – například oříšky, jablka apod.

Veverčí zásoby

Udělej si zásoby jako veverka – ty některé své zásobárny později už nenajdou a tak pomáhají rozšiřovat různé rostliny. Vezmi starý hrnec či jinou otevřenou nádobu, nebo jen krabici, naplň hlínou a nasbíranými semeny (žaludy, kaštany, semínky šišek apod.) a zakopej do země. Místo si označ, ať nedopadneš jako zapomnětlivá veverka , a na jaře se podívej, co se s nimi stalo (zásobáren si můžeš udělat i více).

Zajímá vás, co my, netopýři, podnikáme na jaře a v létě, nebo kam odlétáme na zimu? A co se děje právě teď venku? Klikněte na vybraný měsíc a dozvíte se více!

Další inspirace

Publikace

  • Anděra M. (2018): Od jara do zimy. Výpravy do naší přírody po celý rok. Slovart, Praha.
  • Dobroruková J. & Dobroruka L. (1989): Malá tajemství přírody. Albatros, Praha.
  • Durrell G. & Durrellová L. (1997): Amatérský přírodovědec. Slovart, Praha.
  • Worroll J. & Houghton P. (2019): Hry z lesní škol(k)y. Kazda, Brno.
  • Wohlleben P. (2020): Slyšíš, jak mluví stromy? Kazda, Brno
  • Wohlleben P. (2020): Víš, kde bydlí zvířata? Kazda, Brno
  • Časopis Ahoj Divočino https://www.facebook.com/ahojdivocino/
  • Rezekvítek z.s. – obrázkové určovací klíče www.rezekvitek.cz