Ahoj,
jsem samička netopýra velkého, jmenuju se Lucka a budu vaší průvodkyní na cestě netopýřím rokem.

Vydejte se se mnou na dobrodružnou poznávací cestu do okolí – na zahradu, do lesa, k rybníku či do parku. Zkoumejte, vyrábějte, kreslete si a zapisujte – poznávejte svět netopýrů a přírodu kolem nás! Přeji vám plno nezapomenutelných zážitků!

Co se děje u netopýrů

Podzim je čas netopýří lásky. Co dalšího musí tito malí letouni stihnout, než přijde zima?

Tvoje pozorování přírody

Jestlipak víš, kteří další živočichové se musí před zimou pořádně vykrmit, protože je čeká zimní spánek? • Vítaným zpestřením potravy ptáků i dalších zvířat jsou nyní nejrůznější plody. Šípek zná asi každý, ale zkus se naučit poznávat i další druhy keřů a stromů, které teď mají lákavé barevné plody. Zaznamenej si druhy rostoucí v okolí tvého domova. Vyhledej, které z nich jsou v naší přírodě původní a které se pěstují na zahradách jako okrasné. Jsou některé jedlé i pro člověka? • Pokud máš v okolí ořešák, sleduj a zapiš si, kdo všechno v jeho okolí nyní hoduje.

Tvůj pokus

Cenným zdrojem energie jsou pro zvířata také semínka nejrůznějších šišek. Seber v lese nepoškozenou zavřenou šišku a vyzkoušej, co se stane, když ji necháš doma v teple. Zkus spočítat, kolik semínek z ní získáš a zakresli si, jak vypadají. Z nalezeného zbytku šišky nebo ořechu můžeš také zjistit, kdo je konzumoval. Vyhledej si, jak lze poznat, zda to byla veverka, myšice, strakapoud či jiné zvíře. Pak zkus tyto pobytové stopy najít v přírodě a své nálezy si zdokumentuj.

Náměty na další podzimní aktivity

Sázení stromů a keřů

Pozdní podzim je ideální dobou pro sázení stromů a keřů. Máš-li tu možnost, vysaď s rodinou či kamarády druhy, které svými plody pomohou v budoucnu zvířatům přežít období zimního nedostatku potravy. Na internetu je mnoho nápadů, jak udělat celou zahradu atraktivní pro ptáky či hmyz. Zasadit můžeš v tuto dobu také cibulky tulipánů, narcisků apod. – brzké jarní květy udělají už od března radost nejen tobě, ale i probouzejícímu se hmyzu.

Nová obydlí

Můžeš také vybudovat zimní obydlí pro ježky. Nebo připravit vhodné úkryty pro zvířata na další sezónu – hadi a ještěrky uvítají tzv. plazník. Podle návodu můžeš vyrobit také netopýří budku nebo budku či krmítko pro ptáky. V tuto dobu je také vhodné již visící budky pro ptáky uvnitř vyčistit či v případě potřeby opravit.

Podzimní výlet

Vyprav se na výlet do záchranné stanice pro volně žijící živočichy ve svém okolí. Dozvíš se, jak se v přírodě chovat, abys zvířata neohrožoval, a pokud někdy najdeš poraněné či osiřelé zvířátko, budeš už vědět, kam se obrátit pro radu. Ve stanici možná uvítají podzimní přebytky z tvé zahrady – například oříšky, jablka apod.

Veverčí zásoby

Udělej si zásoby jako veverka – ty některé své zásobárny později už nenajdou a tak pomáhají rozšiřovat různé rostliny. Vezmi starý hrnec či jinou otevřenou nádobu, nebo jen krabici, naplň hlínou a nasbíranými semeny (žaludy, kaštany, semínky šišek apod.) a zakopej do země. Místo si označ, ať nedopadneš jako zapomnětlivá veverka , a na jaře se podívej, co se s nimi stalo (zásobáren si můžeš udělat i více).

Zajímá vás, co my, netopýři, podnikáme na jaře a v létě, nebo kam odlétáme na zimu? A co se děje právě teď venku? Klikněte na vybraný měsíc a dozvíte se více!

Další inspirace

Publikace

  • Anděra M. (2018): Od jara do zimy. Výpravy do naší přírody po celý rok. Slovart, Praha.
  • Dobroruková J. & Dobroruka L. (1989): Malá tajemství přírody. Albatros, Praha.
  • Durrell G. & Durrellová L. (1997): Amatérský přírodovědec. Slovart, Praha.
  • Worroll J. & Houghton P. (2019): Hry z lesní škol(k)y. Kazda, Brno.
  • Wohlleben P. (2020): Slyšíš, jak mluví stromy? Kazda, Brno
  • Wohlleben P. (2020): Víš, kde bydlí zvířata? Kazda, Brno
  • Časopis Ahoj Divočino https://www.facebook.com/ahojdivocino/
  • Rezekvítek z.s. – obrázkové určovací klíče www.rezekvitek.cz