Ahoj,
jsem samička netopýra velkého, jmenuju se Lucka a budu vaší průvodkyní na cestě netopýřím rokem.
Vydejte se se mnou na dobrodružnou poznávací cestu do okolí – na zahradu, do lesa, k rybníku či do parku. Zkoumejte, vyrábějte, kreslete si a zapisujte – poznávejte svět netopýrů a přírodu kolem nás! Přeji vám plno nezapomenutelných zážitků!
Co se děje u netopýrů
Podzim je čas netopýří lásky. Co dalšího musí tito malí letouni stihnout, než přijde zima?
Tvoje pozorování přírody
Někteří netopýři (např. n. rezavý) osidlují dutiny ve stromech. Tyto úkryty využívají celoročně, dokonce tu mohou i zimovat. Ochrana doupných stromů je proto velmi důležitá, a to i pro jiné savce a ptáky. Zkus vyhledat stromy s dutinami ve svém okolí (v parku, v aleji u cesty apod.). Zakresli je do plánku, případně zaměř i GPS souřadnice, a vytvoř mapu možných netopýřích úkrytů. Pokus se vždy určit druh dřeviny a její velikost (můžeš změřit obvod kmene). Popiš umístění dutiny a poznamenej si, je-li někým osídlená. Vše si můžeš také nafotit. Jaké stromy ve tvém zákresu převažují – listnaté či jehličnaté, malé nebo velké? Pošli nám svůj záznam – využijeme jej v případě plánovaného kácení či ošetřování stromů! Další informace najdeš na webu o ochraně netopýrů ve stromech.
Tvůj pokus
Netopýři na podzim přelétají na zimoviště a i ty si nyní můžeš uspořádat vlastní letecký den. Počkej si na pořádný vítr, vyraz do přírody a pozoruj, co všechno dokáže rozhýbat. Nasbírej si přírodniny (stébla suché trávy, drobné plody, listy atd.) a vyzkoušej, co nejlépe létá. Zapiš si, co doletí nejvýš nebo nejdál. Jsou lepšími letci velké či malé listy? A jak se ve větru chovají javorová semena (tzv. „nosy“) a k čemu je to dobré?
Další tipy na parádní větrné hry najdeš na webu Jděte ven! Vyrobit si můžeš také vlastní větrnou korouhvičku a učit se u toho světové strany a mnoho dalšího.
Náměty na další podzimní aktivity
Sázení stromů a keřů
Pozdní podzim je ideální dobou pro sázení stromů a keřů. Máš-li tu možnost, vysaď s rodinou či kamarády druhy, které svými plody pomohou v budoucnu zvířatům přežít období zimního nedostatku potravy. Na internetu je mnoho nápadů, jak udělat celou zahradu atraktivní pro ptáky či hmyz. Zasadit můžeš v tuto dobu také cibulky tulipánů, narcisků apod. – brzké jarní květy udělají už od března radost nejen tobě, ale i probouzejícímu se hmyzu.
Nová obydlí
Můžeš také vybudovat zimní obydlí pro ježky. Nebo připravit vhodné úkryty pro zvířata na další sezónu – hadi a ještěrky uvítají tzv. plazník. Podle návodu můžeš vyrobit také netopýří budku nebo budku či krmítko pro ptáky. V tuto dobu je také vhodné již visící budky pro ptáky uvnitř vyčistit či v případě potřeby opravit.
Podzimní výlet
Vyprav se na výlet do záchranné stanice pro volně žijící živočichy ve svém okolí. Dozvíš se, jak se v přírodě chovat, abys zvířata neohrožoval, a pokud někdy najdeš poraněné či osiřelé zvířátko, budeš už vědět, kam se obrátit pro radu. Ve stanici možná uvítají podzimní přebytky z tvé zahrady – například oříšky, jablka apod.
Veverčí zásoby
Udělej si zásoby jako veverka – ty některé své zásobárny později už nenajdou a tak pomáhají rozšiřovat různé rostliny. Vezmi starý hrnec či jinou otevřenou nádobu, nebo jen krabici, naplň hlínou a nasbíranými semeny (žaludy, kaštany, semínky šišek apod.) a zakopej do země. Místo si označ, ať nedopadneš jako zapomnětlivá veverka , a na jaře se podívej, co se s nimi stalo (zásobáren si můžeš udělat i více).
Další inspirace
- Vzdělávací centrum Tereza: Jděte ven!
https://jdeteven.cz/cz - Česká společnost ornitologická:
https://www.birdlife.cz/co-delame/vzdelavani/materialy-ke-stazeni/ - blog Václava Bartušky pro zvídavé přírodovědce
http://cheekyjay.com/cz/clanky - Beleco: Příběhy české přírody – Udělej
http://www.beleco.cz/pribehyceskeprirody/nech-se-obohatit/udelej.html - Učíme se venku
https://ucimesevenku.cz/ - mobilní aplikace iNaturalist (určuje houby, rostliny a živočichy podle fotky pořízené telefonem, dokáže také určit ptáky podle zpěvu)
https://www.inaturalist.org/
Publikace
- Anděra M. (2018): Od jara do zimy. Výpravy do naší přírody po celý rok. Slovart, Praha.
- Dobroruková J. & Dobroruka L. (1989): Malá tajemství přírody. Albatros, Praha.
- Durrell G. & Durrellová L. (1997): Amatérský přírodovědec. Slovart, Praha.
- Worroll J. & Houghton P. (2019): Hry z lesní škol(k)y. Kazda, Brno.
- Wohlleben P. (2020): Slyšíš, jak mluví stromy? Kazda, Brno
- Wohlleben P. (2020): Víš, kde bydlí zvířata? Kazda, Brno
- Časopis Ahoj Divočino https://www.facebook.com/ahojdivocino/
- Rezekvítek z.s. – obrázkové určovací klíče www.rezekvitek.cz