Ahoj,
jsem samička netopýra velkého, jmenuju se Lucka a budu vaší průvodkyní na cestě netopýřím rokem.

Vydejte se se mnou na dobrodružnou poznávací cestu do okolí – na zahradu, do lesa, k rybníku či do parku. Zkoumejte, vyrábějte, kreslete si a zapisujte – poznávejte svět netopýrů a přírodu kolem nás! Přeji vám plno nezapomenutelných zážitků!

Co se děje u netopýrů

Netopýři v zimě spí. Máme jim to závidět? Nebo je to všechno trochu jinak?

Tvoje pozorování přírody

Víš o nějakém živočichovi, který se na zimu ukryl u vás doma? Možná je to slunéčko či moucha ve škvíře za oknem, babočka v kůlně nebo ježek v hromadě listí na zahradě. Zapiš, o kterých víš, třeba i z minulosti.

Různé druhy bezobratlých našly ideální útočiště také přímo v lidských příbytcích a žijí tu celoročně. Našel jsi doma nějaké? Zjisti, jak se jmenují, a nakresli si je!

Tvůj pokus

V zimě mívají „klidový režim“ i další zvířata. Například ryby při teplotách vody 7 – 8 °C přestávají přijímat potravu a upadají do stavu letargie, kdy se výrazně zpomaluje jejich metabolismus. Díky tomu můžeš snadno zjistit stáří vánočního kapra! Pozorně si prohlédni jeho šupinu (někdy je potřeba využít lupu). Široké světlé pruhy vznikají v létě, když ryba rychle roste. Tmavé tenké proužky naopak značí zimu, kdy je růst zanedbatelný. Je to vlastně takový rybí „letokruh“. Šupinu si můžeš obkreslit a vyznačit si jednotlivé roky. Více o šupinách i řadu dalších zajímavých informací o rybách najdeš například tady.

Náměty na další zimní aktivity

Stará hnízda

Při procházce se rozhlédni, jestli na holém stromě či ve křoví nenajdeš staré ptačí hnízdo. Můžeš si ho odnést s sebou domů – drobní pěvci použijí hnízdo jen jednou a v příštím roce se do něj nevracejí, nikomu tedy neuškodíš a s pomocí literatury či internetu můžeš zkusit určit, komu patřilo.

Stromy v zimě

Nauč se poznávat stromy bez listí (zapiš 5 stromů, které už umíš poznat, a podle čeho). Udělej si frotáž jejich kůry. Potřebovat budeš papír, voskovky a trochu trpělivosti. Papír přilož na kmen (můžeš si ho případně i přivázat provázkem) a pak co největší plochou voskovky stejnoměrně přetírej kůru. Nezapomeň si k obrázku poznamenat druh stromu. Podobně si můžeš vytvořit zajímavé obrázky pomocí frotáže vylisovaných rostlin, inspiraci najdeš např. ve videonávodu zde. Užij si stromové dobrodružství i s pomocí hmatu – zavři oči, poznáš, na který strom saháš?

Pomoc ptákům

Nakrm hladové ptačí krky! Vše kolem přikrmování ptáků (jak, kdy a čím) najdeš na webu ČSO. Zapojit se také můžeš vždy začátkem ledna do projektu sčítání ptáků na krmítkách Ptačí hodinka. Při krmení vodního ptactva někdy labutě, kachny nebo lysky vylezou až na břeh – pak se můžeš podívat, zda nemají na noze kroužek a svá zjištění (číslo kroužku, druh ptáka, datum a místo pozorování) nahlásit na kroužkovací stanici Národního muzea.

Zajímá vás, co my, netopýři, podnikáme na jaře a v létě, nebo kam odlétáme na zimu? A co se děje právě teď venku? Klikněte na vybraný měsíc a dozvíte se více!

Netopýři v zimě

Podívej se v teple domova na skvělý český dokument Netopýři ve tmě. Potom se můžeš vydat i na vlastní průzkum – máš-li doma nebo na chalupě sklep, zkus se podívat, jestli tam nenajdeš spícího netopýra. Vezmi si na pomoc baterku a dívej se pečlivě – netopýr může být schovaný v úzké škvíře, třeba mezi cihlami. Pokud ho najdeš, v rychlosti si ho prohlédni a dále ho neruš. Můžeš nám ale o tom napsat.

Ledové pokusy

Až ti bude doma horko, pusť se do pokusů s ledem a sněhem – návody na bezvadné „studené experimenty“ najdeš například tady.

Další inspirace

Publikace

  • Anděra M. (2018): Od jara do zimy. Výpravy do naší přírody po celý rok. Slovart, Praha.
  • Dobroruková J. & Dobroruka L. (1989): Malá tajemství přírody. Albatros, Praha.
  • Durrell G. & Durrellová L. (1997): Amatérský přírodovědec. Slovart, Praha.
  • Worroll J. & Houghton P. (2019): Hry z lesní škol(k)y. Kazda, Brno.
  • Wohlleben P. (2020): Slyšíš, jak mluví stromy? Kazda, Brno
  • Wohlleben P. (2020): Víš, kde bydlí zvířata? Kazda, Brno
  • Časopis Ahoj Divočino https://www.facebook.com/ahojdivocino/
  • Rezekvítek z.s. – obrázkové určovací klíče www.rezekvitek.cz