Hostivařská přehrada, která představuje největší vodní plochu v Praze, leží na potoce Botič a je součástí přírodního parku Hostivař-Záběhlice. Na severní straně přehrady se nachází lesopark Hostivař se vzrostlými stromy, jako jsou borovice, duby, lípy, modříny, v okolí potoka v PP Meandry Botiče pak rostou převážně olše a vrby. V přírodním parku najdeme rovněž množství kosených luk. Díky rozmanitosti biotopů je tato lokalita atraktivní pro celou řadu netopýřích druhů, kterým nabízí jak vhodné úkryty, tak bohatá loviště.
V okolí Hostivařské přehrady a v přilehlém lesoparku bylo zaznamenáno celkem 9 druhů netopýrů (resp. akusticky podobných dvojic druhů). Jedná se o netopýra vodního, n. velkého,
n. vousatého/Brandtova, n. večerního, n. rezavého, n. hvízdavého, n. nejmenšího, n. parkového
a n. Saviova. Největší druhová pestrost zde bývá zaznamenána ve fázi podzimních přeletů na přelomu srpna a září, toto období se zároveň vyznačuje i zvýšenou loveckou aktivitou netopýrů.
Navržená trasa vycházky
Výchozím bodem je autobusová zastávka Řepčická (linky č. 175, 125, 183, 154). Cca 50 m odtud vstupte do lesoparku a držte se pěšiny vedoucí souběžně s nedalekými dráty elektrického vedení až ke keltskému hradišti. Zde se napojte na červenou turistickou značku, doprovázet vás budou dvě naučné stezky – „Historií Hostivaře“ a posléze i „Povodím Botiče“. Sejděte z kopce dolů a vydejte
se k Hostivařské přehradě. Cestou již můžete mít zapnutý detektor a pokusit se zaslechnout netopýry poletující v okolí stromů či nad loukou. Opravdový „koncert“ však začne až na hrázi (1). Proti obloze tu můžete zahlédnout typické siluety netopýrů rezavých a uslyšet jejich signály (větší silueta s dlouhými úzkými křídly, vyletují ještě za světla, frekvence 18–26 kHz, zvuk „plip-plop“). Potkat můžete n. večerní (velikost těla podobná jako u n. rezavého, ale silueta s kratšími širšími křídly, 24-27 kHz), kteří často létají podél keřů a stromů po stejné dráze tam a zpět, n. hvízdavé (45 kHz), n. parkové (38 kHz) a n. nejmenší (55 kHz). Posledně jmenované tři drobné druhy rodu Pipistrellus s třepotavým letem loví nejčastěji okolo příbřežní vegetace či na cestě podél přehrady. Na mnoha místech uslyšíte netopýry vodní, kteří loví těsně nad vodní hladinou (středně velký netopýr, 43 kHz).
Pokračujte po červené značce (2) kolem přehrady, nadále vás budou doprovázet hlasy výše zmíněných druhů. V altánu (3) můžete chvíli vydechnout a ujasnit si v klidu, kolik druhů jste dosud zaznamenali. Místo s dřevěným molem (4) nabízí skvělé podmínky pro pozorování netopýrů vodních lovících nad otevřenou vodní plochou. Budete-li mít štěstí, zaslechnete i netopýra Saviova (34 kHz, zvuk připomíná kapky deště dopadající na plachtu). Vhodné zastavení k závěrečnému pozorování je v bodě (5),odkud je to již blízko k autobusové zastávce Newtonova (linky č. 154, 240).
Netopýři se mohou podle aktuální potravní nabídky vyskytovat a lovit i na řadě dalších míst. Buďte tedy stále ve střehu a detektor mějte zapnutý po celou dobu vycházky.
Tip na další zajímavé pozorování
Vydáte-li se na vycházku kolem přehrady koncem srpna a v září, můžete zde zažít netopýří námluvy. Hlasy samců n. hvízdavého a n. parkového, kteří obhajují svá teritoria a vábí samičky, se ozývají na frekvenci cca 18 kHz. Pokud máte dobrý sluch, můžete je i bez techniky uslyšet v podobě velmi vysokých, krátkých, skřípavých zvuků. V detektoru pak tyto „hlasy lásky“ zní podobně jako zpěv ptáků (krátké 3-4 trylky, u netopýra parkového jako komplexnější zpěv).
My daubentonii
Vycházka k Hostivařské přehradě ke stažení v pdf.