Xaverovský háj je součástí přírodního parku Klánovice-Čihadla, který představuje největší přírodní park na území Prahy. Již od roku 1982 požívá větší část lesa zvýšené ochrany v kategorii přírodní památka (PP). Unikátní jsou zde především rozsáhlé porosty dubů a díky ochraně území zde najdeme i velmi staré doupné stromy. Na hranici PP Xaverovský háj leží dvě vodní nádrže – rybník Barbora, který slouží k lovu ryb, a rybník Eliška neboli Koupaliště, který je určen rovněž k rekreačním účelům. Podchodem pod dálnicí D11 se dostaneme k dalším dvěma rybníkům – Xaverovskému a Biologickému. Ty již spolu s meandrujícím Svépravickým potokem patří do krajinného parku V Ladech.

Vzrostlé listnaté stromy na popsaném území nabízí netopýrům množství vhodných úkrytů v dutinách, štěrbinách či pod odchlípnutou kůrou, pestrá vegetace a vodní prvky pak skýtají množství hmyzí potravy. Zaznamenáno zde bylo celkem 9 druhů netopýrů (resp. akusticky podobných dvojic druhů): netopýr vodní, n. řasnatý, n. večerní, n. rezavý, n. stromový, n. hvízdavý, n. nejmenší, n. parkový, n. ušatý/dlouhouchý. Největší druhová pestrost i aktivita netopýrů byla na této lokalitě zjištěna na začátku a v průběhu léta.

Navržená trasa vycházky

Výchozím bodem je autobusová zastávka Na Svěcence (linka č. 204). Ulicí K Hrázi dojdete po cca 200 m k rybníku Koupaliště (1), kde lze začít s detektorováním. Ještě před setměním tu můžete uslyšet i uvidět netopýry rezavé (větší silueta s dlouhými úzkými křídly, frekvence 18–26 kHz). Drobní netopýrci lovící okolo příbřežní vegetace či na cestě patří do rodu Pipistrellus: n. hvízdavý (45 kHz), n. parkový (38 kHz) a n. nejmenší (55 kHz). Až po úplném setmění zaznamenáte těsně nad hladinou rej n. vodních (středně velký netopýr, 43 kHz, rychlé signály za sebou).

Po severním okraji rybníka vede pěšina, kterou se dostanete k další vodní nádrži, Barbora (2). Tady se vyskytují všechny výše uvedené druhy, ke kterým se může přidat ještě n. večerní (23 kHz). Od Barbory se vydejte po modré turistické značce a obejděte rybník Koupaliště z druhé strany. Těsně za ním odbočuje modrá značka doleva k hájovně, vy ale pokračujte po neznačené pěšině stále stejným směrem, dovede vás ke kynologickému cvičišti. I v lese (3) mějte detektor stále zapnutý, můžete tu zaslechnout n. řasnatého (menší druh netopýra, 47 kHz) a n. ušatého/dlouhouchého (středně velké druhy s nápadně velkými ušními boltci, signály na podobné frekvenci 25-35kHz, pomocí detektoru je nelze od sebe odlišit).

Kolem cvičiště se vydejte směrem na sever k dálnici a podchodem projděte ke Xaverovskému rybníku (4). Zde vás opět uvítá koncert netopýrů vodních, nejmenších a parkových. Pokračujte k Biologickému rybníku. Na hrázích (5) se k dosud zaznamenaným druhům může přidat i drobnější příbuzný n. rezavého, n. stromový (23 kHz). Obejděte Biologický a následně Xaverovský rybník, cestou stále naslouchejte. Vycházku můžete ukončit opět na zastávce Na Svěcence.

Netopýři se mohou podle aktuální potravní nabídky vyskytovat a lovit i na řadě dalších míst. Buďte tedy stále ve střehu a detektor mějte zapnutý po celou dobu vycházky.

Tip na další zajímavost

Svépravický potok byl v roce 2018 v rámci revitalizace uveden zpět do přírodního stavu. Napřímené hluboké a zčásti vybetonované koryto bylo zasypáno a nové meandry vybudovány v rákosině na pravém břehu. Potok byl prodloužen o 72 m a vznikly tu mělké úseky i hluboké tůně. Nové tůně byly vyhloubeny i v okolí potoka. Realizátoři respektovali perspektivní zeleň a některé stromy do celku citlivě zakomponovali – díky tomu vznikla např. tůň s ostrovem se vzrostlou vrbou. Potok a jeho okolí se tak staly staronovou oázou pro řadu rostlin a živočichů, netopýry nevyjímaje.

Vycházka ke stažení v pdf.