Sluncem vyhřáté půdy vyhledávají především samice netopýrů. Přilétají, aby zde porodily a odchovaly mláďata. Zdržují se tu jen několik měsíců v roce (přibližně od dubna do srpna). Vytvářejí přitom menší či větší seskupení – říká se jim letní kolonie.
- Netopýři jsou společenští živočichové. V letní kolonii může být třeba jen deset samic, ale u některých druhů i několik stovek či tisíc jedinců. V každém případě tento způsob života přináší netopýrům výhody.
- Každá netopýří samice má jen jedno mládě (nanejvýš u některých druhů dvě). O mládě se intenzivně stará – nejen že ho krmí a čistí, ale později ho také učí lovit vhodnou potravu a ukazuje mu osvědčené úkryty. Učení je v životě netopýrů velmi důležité.
- Netopýří mláďata se rodí v červnu nebo začátkem července. Zpočátku je mládě slepé a holé a je zcela závislé na péči matky. Živí se mateřským mlékem.
- Samice každý večer opouští své mládě a vydává se na lov hmyzu. Mláďata z kolonie se shluknou a navzájem se zahřívají. Po návratu do úkrytu si každá samice najde ve shluku svoje mládě, které pozná zejména čichem.
- Mládě docela rychle roste a ve věku 4-5 týdnů začíná se svou matkou podnikat první výlety za lovem potravy. Ve věku šesti týdnů je mládě již dorostlé do velikosti dospělého a zcela přestává pít mateřské mléko.
- A co v době od dubna do srpna dělají samci? Ti se péčí o potomstvo nezabývají. Jsou obvykle samotářští a jejich hlavní starostí je lov potravy.
- Na konci léta, když už jsou mláďata samostatná, netopýři půdu opustí. V tomto období se samci vyhledávají se samicemi a dochází k páření. Během podzimu se netopýři postupně stěhují do podzemí. V jeskyních, štolách či sklepích se následně ukládají do hlubokého zimního spánku a tak přečkávají nepříznivé období nedostatku potravy.
Do osvědčených tradičních úkrytů na půdách se netopýři každoročně vracejí. Pokud se podmínky nezmění, může jednu půdu daná kolonie využívat po celá desetiletí. Jak je to možné?
- I přes svou malou velikost jsou netopýři překvapivě dlouhověcí. Kroužkování netopýrů ukázalo, že se vcelku běžně dožívají stáří okolo deseti či patnácti let. Je ale známa i řada případů, kdy netopýři dosáhli třiceti či dokonce čtyřiceti let (úplný rekord je 41 let).
- Znalost úkrytů se předává z generace na generaci. U některých druhů jsou samice v dané kolonii navzájem příbuzné, jedná se vlastně o skupinu babiček, dcer, vnuček, sester, sestřenic a tet. A všechny se na své oblíbené půdě každoročně znovu setkávají.
Pokud vás zajímá, co všechno se v takové letní kolonii děje, podívejte se do na online přenos.
Jak se žije na půdě