První týden v srpnu se děti z Jičína z přírodovědného kroužku potkávají s dětmi z Prahy z přírodovědného kroužku, ale také švadlenkami, na letním táboře v Prachově u Prachovských skal. První večer na táboře jsme si četli z Deníku netopýra. Druhý den jsme četli také z Deníku netopýra, ale po večeři se objevil na stole malý přístroj s návodem.  Děti detektor spustily a začaly zkoumat a viděly, že kolem budovy, ve které jsme byli ubytovaní, létají netopýři. A opravdu vydávají pro nás neslyšitelné zvuky.

V úterý se chystaly, že také budou poslouchat netopýry, ale i když bylo po večeři, šlo se do skal, kde na děti mělo čekat překvapení. A čekalo. Viděly kořenové krápníky, potkaly se ve skalách s panem Rejlem. A teď bylo to překvapení – pan Rejl ukázal dětem sítě na odchyt netopýrů, vyprávěl jim o netopýrech a pak přinesl živého netopýra – netopýra vodního. Pro některé děti to bylo první setkání s živým netopýrem, které si opravdu užily.

A další den, když jsme si četli z Deníku netopýra, věděli, proč si z něho čteme – a že rok 2022 je Rok netopýrů.

První fotka je z terasy naší ubytovny při zkoumání s detektorem.  Dále je zde obrázek stránky z deníku, který si na táboře píšou děti.  Adam měl tu čest, netopýra vypustit. Moc hezky si to do deníku napsal.  Poslední dvě fotografie jsou z pozorování ze skal.

Zapsal: Petr Lazurko

 

Letní tábor v Prachově u Prachovských skal, 19.10.2022