hrad-lipnice-od-kruhovnyJeden z nejmohutnějších českých hradů, založený kolem roku 1310 mocným rodem pánů z Lichtemburka, nabízí procházku monumentální středověkou architekturou. Charakteristickou siluetu tvoří dva rozsáhlé obytné paláce a dvě vysoké věže. Hrad byl vybudován na skalnaté vyvýšenině, aby strážil město Brod se stříbrnými doly a okolní kupecké stezky kolem řeky Sázavy. Urozených majitelů se tu vystřídalo mnoho, krátce byl hrad vlastněn dokonce Karlem IV. Ten Lipnici udělil městská práva a měšťanům právo „pivo vařiti a na věčné časy prodávati“. Zdejší historii významně ovlivnil známý zastánce mistra Jana Husa, Čeněk z Vartenberka, který v roce 1417 unesl pražského biskupa a donutil jej v lipnické kapli vysvětit vůbec první husitské kněží. Dnes je Kaple sv. Vavřince architektonicky nejcennější částí hradu. Za třicetileté války se i zde bojovalo a z utržených ran se hrad ani městečko již nikdy zcela nevzpamatovaly. Úpadek panství v následujících staletích pokračoval a pohnuté osudy středověkého sídla dovršil katastrofální požár v roce 1869, jemuž podlehl celý hrad i většina města. Zřícenina pak zůstala opuštěná až do roku 1913, kdy začala její záchrana pod taktovkou za tím účelem založeného spolku, později Klubu českých turistů a československého státu. Dnes hrad spravuje Národní památkový ústav a jeho obnova a postupné zpřístupňování dalších částí veřejnosti nadále pokračuje.

sklepeni-thurnovskeho-palaceLipnice je zajímavá mimo jiné svými zachovalými podzemními prostory. Ty tvoří několik menších sklepů a rozlehlé víceúrovňové sklepení s bývalou hodovní síní Jindřicha z Lipé a hlubokou studní. Právě zde sídlí současní obyvatelé hradu z řádu letounů. Ve štěrbinách a výklencích zdí a stropů tu každoročně tráví zimu několik druhů netopýrů. Pravidelně bývají ve sklepích zastiženi netopýři velcí, černí, večerní a ušatí, vzácněji i netopýr dlouhouchý nebo severní. První zprávy o zdejších netopýrech pocházejí z roku 1961 od významného zoologa doc. Vladimíra Hanáka, který se na Lipnici se svým výzkumným týmem vrátil ještě mnohokrát.

cerny
Netopýr černý.

Hrad slouží i jako tzv. přechodný úkryt – netopýři zde pobývají během podzimu, než se vydají do svých zimovišť. V tomto období probíhají netopýří námluvy, samci a samice tedy využívají hradní sklepení jako místo k setkávání. Kromě výše uvedených druhů zde byl zastižen také např. netopýr vodní či řasnatý. Při prohlídce hradu je možné se s těmito tajuplnými nočními lovci setkat, někteří se zde objevují již na přelomu srpna a září. Zadívají-li se návštěvníci ve sklepích pozorně ke stropům, mohou při troše štěstí odpočívajícího netopýra v některé ze štěrbin zahlédnout. Prohlídku si navíc od roku 2017 mohou děti i dospělí zpestřit s pomocí nových pracovních listů Netopýři na hradech a zámcích. Listy se zábavnými kvízy a úkoly jsou k dispozici v pokladně hradu.

Něco navíc:

Na hradě se v některých letech můžete setkat s netopýry zblízka v rámci večerní osvětové akce pro veřejnost, tzv. Mezinárodní noci pro netopýry. Aktuální informace najdete na hradním webu. Správa hradu Lipnice ke svým létajícím obyvatelům přistupuje vstřícně a s pochopením, proto jí byla v roce 2016 Českou společností pro ochranu netopýrů udělena památeční plaketa Náš soused je netopýr.

V roce 2016 byla ve věži Samson otevřena stálá expozice o historii a současnosti výchovy v přírodě v okolí hradu Lipnice s názvem „Rozhledy – inspirace krajinou“. Výstava mapuje počátky zdejšího skautingu a Prázdninové školy Lipnice. Pozornosti milovníků přírody lze doporučit také velká mraveniště mezi rybníkem Prostřední a lomem Na střelnici, ve kterém je vytesán reliéf Zlaté voči. Přes tuto lokalitu vede turistická stezka po zatopených lomech, která začíná na lipnickém náměstí.

Praktické informace:

Státní hrad Lipnice se nachází na Vysočině, necelých 16 km západně od Havlíčkova Brodu. Parkovat lze přímo pod hradem či na náměstí, cca 200 m odtud. Doputovat sem můžete také po značených turistických cestách, kterých se zde protíná několik. Otevřeno je od dubna do října, v těchto dvou měsících pouze o víkendech (ve všední den po dohodě). Po zbytek sezóny je hrad přístupný celý týden kromě pondělí. Více informací lze získat na www.hrad-lipnice.cz, na e-mailu: lipnice@npu.cz nebo telefonech 724 961 945 nebo 606 521 973.

Lipnice

Autoři fotografií: Jaroslav Červený, Antonín Reiter, Petra Schnitzerová a správa hradu Lipnice.

Navštivte hrad Lipnici a jeho netopýří sklepení