Tvoje pozorování přírody
Zatímco netopýři spí, jiná zvířata zůstávají aktivní po celou zimu. Pravidelný odhad jejich početnosti se někdy provádí pomocí stopování. Zoologové hledají především otisky jejich tlapek ve sněhu či blátě, ale i trus nebo zbytky po konzumaci potravy (tzv. požerky). Staň se i ty stopařem! Až napadne sníh (podobně poslouží i blátivé plochy), hledej stopy a další pobytové známky zvířat ve svém okolí. Zkus určit, co se na daném místě odehrávalo. Kolik jedinců jakého druhu zde asi bylo? Co zvíře dělalo nebo kam šlo – vystopuješ jeho úkryt?
Tvůj pokus
Nalezené stopy nejrůznějších zvířat si můžeš pro pozdější určení nebo jako doklad nálezu odlít ze sádry. Rozmíchej sádru s vodou na správnou hustotu a nalij do očištěné stopy. Po ztuhnutí odlitek opatrně vyjmi a teprve druhý den (po úplném vytvrdnutí) doma očisti štětcem. Návody na správný postup při odlévání, jiné metody získávání otisků a další informace ke stopování najdeš třeba tady.
Náměty na další zimní aktivity:
Stará hnízda
Při procházce se rozhlédni, jestli na holém stromě či ve křoví nenajdeš staré ptačí hnízdo. Můžeš si ho odnést s sebou domů – drobní pěvci použijí hnízdo jen jednou a v příštím roce se do něj nevracejí, nikomu tedy neuškodíš a s pomocí literatury či internetu můžeš zkusit určit, komu patřilo.
Stromy v zimě
Nauč se poznávat stromy bez listí (zapiš 5 stromů, které už umíš poznat, a podle čeho). Udělej si frotáž jejich kůry. Potřebovat budeš papír, voskovky a trochu trpělivosti. Papír přilož na kmen (můžeš si ho případně i přivázat provázkem) a pak co největší plochou voskovky stejnoměrně přetírej kůru. Nezapomeň si k obrázku poznamenat druh stromu. Podobně si můžeš vytvořit zajímavé obrázky pomocí frotáže vylisovaných rostlin, inspiraci najdeš např. ve videonávodu zde. Užij si stromové dobrodružství i s pomocí hmatu – zavři oči, poznáš, na který strom saháš?
Pomoc ptákům
Nakrm hladové ptačí krky! Vše kolem přikrmování ptáků (jak, kdy a čím) najdeš na webu ČSO. Zapojit se také můžeš vždy začátkem ledna do projektu sčítání ptáků na krmítkách Ptačí hodinka. Při krmení vodního ptactva někdy labutě, kachny nebo lysky vylezou až na břeh – pak se můžeš podívat, zda nemají na noze kroužek a svá zjištění (číslo kroužku, druh ptáka, datum a místo pozorování) nahlásit na kroužkovací stanici Národního muzea.
Netopýři v zimě
Podívej se v teple domova na skvělý český dokument Netopýři ve tmě. Potom se můžeš vydat i na vlastní průzkum – máš-li doma nebo na chalupě sklep, zkus se podívat, jestli tam nenajdeš spícího netopýra. Vezmi si na pomoc baterku a dívej se pečlivě – netopýr může být schovaný v úzké škvíře, třeba mezi cihlami. Pokud ho najdeš, v rychlosti si ho prohlédni a dále ho neruš. Můžeš nám ale o tom napsat.
Ledové pokusy
Až ti bude doma horko, pusť se do pokusů s ledem a sněhem – návody na bezvadné „studené experimenty“ najdeš například tady.