Zámek v Doudlebách nad Orlicí nechal postavit v roce 1588 Mikuláš starší z Bubna. Majitelé jej dlouho využívali jen jako letní sídlo nebo lovecký zámeček. Teprve ve století devatenáctém Bubnové do Doudleb přesídlili natrvalo. Pozoruhodné je, že na rozdíl od jiných šlechtických sídel tento zámek zůstal po celá staletí (s výjimkou let 1948 – 1993) v držení původního rodu, dnes je majitelkou paní Eleonora Dujková (rozená Bubna-Litic).
Tento nevelký zámek je považován za renesanční skvost především pro unikátní sgrafita umístěná na vnější fasádě, vnitřním dvoře a dokonce i na sedm metrů vysokých komínech. Za povšimnutí stojí také vzácné nástropní malby v interiérech. Kromě historických památek se v areálu zámku můžeme seznámit i s přírodními zajímavostmi. Mnoho pozoruhodných druhů je k vidění v přírodovědném muzeu vybudovaném před několika lety v bývalé sýpce (je považováno za největší soukromé muzeum svého druhu v ČR) a návštěvníci by si neměli nechat ujít ani anglický park s prastarými stromy.
Zdejší sídlo má v současnosti také obyvatele z řádu letounů. Vyhřátá půda zámku je tradičním letním úkrytem kolonie netopýra velkého, v menších počtech zde pobývají i netopýři večerní. Vyskytují se tu pouze samice obou druhů a každoročně zde přivádějí na svět svá mláďata. Mateřská kolonie netopýra velkého v posledních letech čítá až 200 samic, netopýrů večerních zde bývá nalézáno zhruba deset.
Netopýři velcí jsou velmi nápadní nejen svou velikostí (rozpětí jejich křídel dosahuje až 40 cm, jedná se o náš největší druh). Samice totiž visí volně na stropě a lze je snadno zaznamenat i dle hlasitých zvuků nebo trusu na podlaze. Netopýři večerní naproti tomu žijí na půdě velmi skrytě a schovávají se ve štěrbinách mezi trámy, pod hřebenáči či za oplechováním komínů, takže většinu času nejsou téměř vidět.
Více o místních zvířecích obyvatelích se mohou návštěvníci dozvědět také z pracovních listů Netopýři na zámku Doudleby, které obdrží v pokladně. Zábavné netopýří úkoly a luštění zpestří výlet do Doudleb nejen dětem, ale i zvídavým dospělým.
Něco navíc:
Doudlebský zámek se nachází nedaleko řeky Orlice, podél jejíhož toku byl v roce 1996 vyhlášen tzv. přírodní park. Tichá, Divoká a spojená Orlice je totiž jednou z mála českých řek, která nebyla ve svém dolním toku v dlouhých úsecích zregulována a má tak dosud přirozený charakter s meandry a starými rameny.
Za zmínku stojí také areál nedalekého zámku v Kostelci nad Orlicí. Zámecký park se vzácnými a starými stromy i ohroženými druhy bylin je chráněn jako přírodní rezervace. Vlastní zámek je rovněž místem výskytu letounů, zejména kriticky ohroženého vrápence malého. Na půdě sídlí malá kolonie samic s mláďaty, na zimu se pak téměř stovka jedinců shromažďuje ve sklepě pod zámeckým skleníkem.
Praktické informace:
Doudleby nad Orlicí se nacházejí ve východních Čechách, nedaleko Rychnova nad Kněžnou. Zámek je otevřen v dubnu, květnu a říjnu o víkendech, od června do září pak každý den kromě pondělí. Městys leží na železniční trati s výhodným rychlíkovým spojením (přímé rychlíky z Prahy i z Letohradu). Zámek se nachází 400 m od vlakového nádraží, autobusová zastávka je vzdálena cca 100 m. Z Kostelce nad Orlicí do Potštejna vede přes Doudleby cyklotrasa a kolem zámku vede i značená turistická stezka. Parkování pro automobily i autobusy je u zámku zdarma. Více informací získáte na http://www.zamek-doudleby.cz/, e-mailu info@zamek-doudleby.cz či telefonu 494 383 420 nebo 777 888 083.
Autoři fotografií: Vladimír Lemberk, Jaroslav Červený a správa zámku Doudleby.