Jak znáte naše hrady, zámky a další památky? Vyzkoušejte si své znalosti v našem kvízu! Malá nápověda: všechny lokality, které máte poznat, spolupracují při ochraně netopýrů a díky tomu jsou držiteli památeční plakety Náš soused je netopýr

Otázky

1. Rokokový zámek s krásnou francouzskou zahradou i rozsáhlým navazujícím anglickým parkem najdete na okraji nejmladší chráněné krajinné oblasti v ČR. V parku se nachází i jeden zajímavý zvířecí pomník připomínající, že právě sem byla ze Severní Ameriky v roce 1905 dovezena ondatra pižmová, která posléze osídlila celou ČR.

2. Nejstarší hrad Českého ráje, jehož romantické stavby se rozkládají na třech sousedících skalních blocích. Jméno hradu je shodné se jménem šlechtického rodu, který hrad v minulosti vlastnil a jehož potomek byl slavný vojevůdce a politik, zavražděný v roce 1634 v Chebu.

3. Zřícenina středověkého hradu se zachovalou bergfritovou (okrouhlou) věží, která dnes slouží jako rozhledna. Z jejího ochozu je krásný výhled na nedalekou bájnou horu Blaník i na Mezivrata, nejvyšší bod Miličínské vrchoviny ve středních Čechách, i do krajiny jižních Čech.

4. V minulosti málem zbořený, nyní postupně obnovovaný zámek v severních Čechách, který se nachází na okraji rozsáhlého hnědouhelného lomu.

5. Gotický hrad položený vysoko na skalnatém ostrohu nad údolím říčky Branná, který střežil původní cestu vedoucí údolím Moravy do Slezska. Od severu je hrad zakryt rozsáhlým objektem renesančního zámku, jednoho z nejvýše položených v českých zemích vůbec.

6. Jeden z nejvýznamnějších gotických hradů v ČR, v současnosti ve vlastnictví rodiny Kinských dal Borgio. Silueta hradu uzavírá cestu malebným údolím Plakánek, lemovaným kolmými pískovcovými skalami. Ve skalách je dodnes možné vidět zbytky skalních obydlí, z nichž některá byla využívaná ještě během první světové války.

7. Městské muzeum a hrad s románskou rotundou. Netopýři zde bydlí v hradní věži, která slouží jako rozhledna s výhledem na vodáky oblíbenou středočeskou řeku Sázavu. Netopýra najdete ve znaku muzea, jeho jméno nese i místní divadelní spolek.

 

Správné řešení: 1. zámek Dobříš, 2. hrad Valdštejn, 3. hrad Šelmberk, 4. zámek Jezeří, 5. hrad Kolštejn, 6. hrad Kost, 7. hrad Týnec nad Sázavou