Zámek Choltice – netopýří panství u Přelouče

Barokní sídlo vyrostlo v místech, kde již koncem 13. století stávala vodní tvrz Beneše z Choltic. Žila tu řada urozených rodů, nejdéle panství spravovali Thun-Hohensteinové. Dnes sem putují milovníci historie i přírody a potkáme tu pozoruhodné zvířecí hosty. Na sluncem vyhřátých půdách odchovávají mláďata samičky vrápence malého a netopýra brvitého. Blízký park a obora skýtají množství potravy i úkrytů ve starých stromech a zámecké podzemí patří k nejvýznamnějším zimovištím na Pardubicku.

Přečíst celé
Posted in home, Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Zámek Choltice – netopýří panství u Přelouče

Do Čech pod Kosířem se vydejte za Mánesovými obrazy a netopýry

Klasicistní zámek je spjat se známým rodem Silva-Tarouca. Majitelé jako významní mecenáši umění zde často hostili slavné osobnosti včetně Josefa Mánesa. Návštěvníci se tu dnes setkají s unikátní sbírkou jeho obrazů. Hraběcí rodina stojí i za současnou podobou zámeckého parku, který patří k nejcennějším krajinářským kompozicím v ČR. Zámecký areál si oblíbili také netopýři. Letní kolonie vrápence malého obývá půdy zámku, sklepy bývalé lesní správy slouží jako zimoviště a letouni hojně využívají také anglický park.

Přečíst celé
Posted in Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Do Čech pod Kosířem se vydejte za Mánesovými obrazy a netopýry

Zámeckým parkem ve Vrchlabí se proletují netopýři

Park obklopující renesanční zámek představuje jakousi miniaturu okolní krajiny. Poutník se zadýchá při cestě do kopečka, odpočine na rovince a kromě exotických dřevin potká i rozkvetlou louku, lesík s houbami, potok nebo rybník. Pestré prostředí skýtá úkryty i prostřený stůl pro noční lovce. Najdeme tu minimálně pět druhů netopýrů.

Přečíst celé
Posted in home, Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Zámeckým parkem ve Vrchlabí se proletují netopýři

Do Slatiňan za slavnými knížaty, koňmi a netopýry!

Romantický zámek nedaleko řeky Chrudimky sloužil jako oblíbené rodinné sídlo významných šlechticů. Citlivě zrekonstruované exteriéry i interiéry dnes umožňují návštěvníkům nahlédnout do zašlých časů. Z proslulého rodu Auerspergů tu již nikoho nepotkáme, avšak sídlí zde tajuplní okřídlení hosté. Ve sklepeních zámku každoročně zimují vrápenci malí a anglickým parkem se od jara do podzimu prohání nejméně pět druhů netopýrů.

Přečíst celé
Posted in Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Do Slatiňan za slavnými knížaty, koňmi a netopýry!

V Kravařích potkáte alchymistu i netopýry

Barokní zámek v Kravařích obýval v minulosti významný alchymista Michal Sendivoj ze Skorska, či bohatý šlechtický rod Eichendorffů. Dnešní návštěvníky zde čeká prohlídka dobových interiérů a tematických expozic, které představují historii urozených majitelů panství i život prostého lidu na Hlučínsku 19. století. K procházce láká i rozsáhlý anglický park s prastarými stromy, který si oblíbili také letouni – využívají jej minimálně 4 druhy netopýrů.

Přečíst celé
Posted in Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem V Kravařích potkáte alchymistu i netopýry

Netopýří obyvatelé Třeboně

Malebné městečko leží v srdci krajinářsky i přírodovědně cenné oblasti, jež se pyšní unikátně zachovalými rybníky s prastarými duby na hrázích, podmáčenými loukami a smíšenými lesy se zatopenými pískovnami. Starobylé sídlo pod hrází rybníka Svět, protknuté proslulou Zlatou stokou vítá nejen lázeňské, ale i okřídlené hosty. Vyskytuje se zde minimálně 7 druhů netopýrů.

Přečíst celé
Posted in Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Netopýří obyvatelé Třeboně

Netopýří ráj v pražské Stromovce

Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Praze, chráněný jako přírodní památka Královská obora. Oblíbené místo relaxace a sportovních aktivit pod korunami stromů tvoří pestré společenství rostlin i živočichů. Citlivá péče o tuto unikátní lokalitu podporuje příhodné podmínky pro život netopýrů, kterých zde bylo zaznamenáno 11 – 12 druhů.

Přečíst celé
Posted in home, Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Netopýří ráj v pražské Stromovce

Netopýří posádka pevnosti Dobrošov

Součást československého pohraničního opevnění budovaná od roku 1937, jež nebyla nikdy dokončena, je dnes oblíbeným výletním cílem příznivců vojenské historie. Rozsáhlé podzemní prostory, které jsou součástí tvrze, mají i fanoušky okřídlené. Pravidelně zde svůj zimní spánek tráví vápenci malí a až deset druhů netopýrů.

Přečíst celé
Posted in Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Netopýří posádka pevnosti Dobrošov

Hrad Choustník obývá pestré netopýří společenství

Zřícenina středověkého hradu, jež býval významnou oporou panství mocných Rožmberků a jejich předsunutou bránou do středních Čech. Kromě závanu atmosféry věků dávno minulých dnes nabízí rozhled do kraje z jedné z palácových věží. Lokalitu si oblíbili také netopýři. V místních sklepeních bylo při zimování zjištěno celkem sedm druhů a areál hradu i skalní město v okolních bučinách jsou významnými místy jejich podzimního rojení.

Přečíst celé
Posted in home, Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Hrad Choustník obývá pestré netopýří společenství

Kanál pod slapskou hrází ukrývá masové zimoviště netopýrů

V roce 2010 učinili odborníci unikátní objev největšího známého zimoviště netopýra hvízdavého v České republice. Je jím obtokový kanál vylámaný při stavbě slapské přehrady. Počty hibernujících jedinců se zde v jednotlivých letech pohybují v rozmezí cca 2100 – 4250 jedinců.

Přečíst celé
Posted in home, Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Kanál pod slapskou hrází ukrývá masové zimoviště netopýrů