Do Slatiňan za slavnými knížaty, koňmi a netopýry!

Romantický zámek nedaleko řeky Chrudimky sloužil jako oblíbené rodinné sídlo významných šlechticů. Citlivě zrekonstruované exteriéry i interiéry dnes umožňují návštěvníkům nahlédnout do zašlých časů. Z proslulého rodu Auerspergů tu již nikoho nepotkáme, avšak sídlí zde tajuplní okřídlení hosté. Ve sklepeních zámku každoročně zimují vrápenci malí a anglickým parkem se od jara do podzimu prohání nejméně pět druhů netopýrů.

Přečíst celé
Posted in Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Do Slatiňan za slavnými knížaty, koňmi a netopýry!

V Kravařích potkáte alchymistu i netopýry

Barokní zámek v Kravařích obýval v minulosti významný alchymista Michal Sendivoj ze Skorska, či bohatý šlechtický rod Eichendorffů. Dnešní návštěvníky zde čeká prohlídka dobových interiérů a tematických expozic, které představují historii urozených majitelů panství i život prostého lidu na Hlučínsku 19. století. K procházce láká i rozsáhlý anglický park s prastarými stromy, který si oblíbili také letouni – využívají jej minimálně 4 druhy netopýrů.

Přečíst celé
Posted in Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem V Kravařích potkáte alchymistu i netopýry

Netopýří obyvatelé Třeboně

Malebné městečko leží v srdci krajinářsky i přírodovědně cenné oblasti, jež se pyšní unikátně zachovalými rybníky s prastarými duby na hrázích, podmáčenými loukami a smíšenými lesy se zatopenými pískovnami. Starobylé sídlo pod hrází rybníka Svět, protknuté proslulou Zlatou stokou vítá nejen lázeňské, ale i okřídlené hosty. Vyskytuje se zde minimálně 7 druhů netopýrů.

Přečíst celé
Posted in Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Netopýří obyvatelé Třeboně

Netopýří ráj v pražské Stromovce

Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Praze, chráněný jako přírodní památka Královská obora. Oblíbené místo relaxace a sportovních aktivit pod korunami stromů tvoří pestré společenství rostlin i živočichů. Citlivá péče o tuto unikátní lokalitu podporuje příhodné podmínky pro život netopýrů, kterých zde bylo zaznamenáno 11 – 12 druhů.

Přečíst celé
Posted in home, Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Netopýří ráj v pražské Stromovce

Netopýří posádka pevnosti Dobrošov

Součást československého pohraničního opevnění budovaná od roku 1937, jež nebyla nikdy dokončena, je dnes oblíbeným výletním cílem příznivců vojenské historie. Rozsáhlé podzemní prostory, které jsou součástí tvrze, mají i fanoušky okřídlené. Pravidelně zde svůj zimní spánek tráví vápenci malí a až deset druhů netopýrů.

Přečíst celé
Posted in Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Netopýří posádka pevnosti Dobrošov

Hrad Choustník obývá pestré netopýří společenství

Zřícenina středověkého hradu, jež býval významnou oporou panství mocných Rožmberků a jejich předsunutou bránou do středních Čech. Kromě závanu atmosféry věků dávno minulých dnes nabízí rozhled do kraje z jedné z palácových věží. Lokalitu si oblíbili také netopýři. V místních sklepeních bylo při zimování zjištěno celkem sedm druhů a areál hradu i skalní město v okolních bučinách jsou významnými místy jejich podzimního rojení.

Přečíst celé
Posted in home, Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Hrad Choustník obývá pestré netopýří společenství

Kanál pod slapskou hrází ukrývá masové zimoviště netopýrů

V roce 2010 učinili odborníci unikátní objev největšího známého zimoviště netopýra hvízdavého v České republice. Je jím obtokový kanál vylámaný při stavbě slapské přehrady. Počty hibernujících jedinců se zde v jednotlivých letech pohybují v rozmezí cca 2100 – 4250 jedinců.

Přečíst celé
Posted in home, Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Kanál pod slapskou hrází ukrývá masové zimoviště netopýrů

Zámek Lešná ve zlínské zoo je útočištěm vrápenců i netopýrů

V Zoo Zlín se nesetkáme jen s exotickými zvířaty, ale i se vzácnými létajícími savci z naší přírody. V areálu zoo se nachází zámek Lešná, jehož prohlídku si každoročně vychutnají tisíce návštěvníků. Honosí se unikátní dřevořezbářskou výzdobou interiérů či rozsáhlými uměleckými sbírkami a jeho půdy si oblíbili kriticky ohrožení vrápenci malí a další dva druhy netopýrů. V blízkém okolí zámku byl potvrzen výskyt celkem osmi druhů letounů.

Přečíst celé
Posted in home, Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Zámek Lešná ve zlínské zoo je útočištěm vrápenců i netopýrů

Zámek Bučovice hostí netopýří omladinu

Sídlo vystavěné slavnými mistry ve službách pana Jana Šembery Černohorského z Boskovic je unikátní ukázkou italského renesančního stavitelství u nás. Zámecký skvost s arkádami, bohatou manýristickou výzdobou interiérů a komponovanou zahradou vítá nejen milovníky historie, ale také okřídlené hosty. Na prohřátých půdách tu každé léto o svá mláďata pečují samičky netopýra velkého.

Přečíst celé
Posted in home, Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Zámek Bučovice hostí netopýří omladinu

Moravský kras využívají tisíce zimních spáčů

Jeden z nejrozsáhlejších krasových systémů ve střední Evropě je tvořen více než 1100 jeskyněmi. Lidé mohou navštívit jen malou část dosud objevených prostor, celkem se jedná o pět lokalit. Kateřinská jeskyně, jeskyně Balcarka, Punkevní jeskyně, Sloupsko-Šošůvské jeskyně a jeskyně Výpustek přilákají ročně celkově téměř půl milionu turistů. Jeskyně veřejnosti otevřené i ty přístupné jen odborníkům patří k nejvýznamnějším zimovištím letounů u nás. Každoročně zde svůj zimní spánek tráví tisíce netopýrů a vrápenců.

Přečíst celé
Posted in home, Navštivte netopýry | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Moravský kras využívají tisíce zimních spáčů