Navštěvujete rádi hrady, zámky a další památky? Víte, že řada těchto lokalit poskytuje úkryty ohroženým druhům netopýrů? Poznejte je tentokrát trochu jinak!
Vydejte se na výlet a zjistěte, kde netopýři v letním období rodí a odchovávají mláďata, kde tráví dlouhý zimní spánek nebo se setkávají během námluv a podzimní migrace.
Naplánovat výlet vám pomůže netopýří mapa. Máte-li chuť, vydejte se i do podzemí – starých štol, vojenských pevností a jeskyní. Na všech uvedených místech se dozvíte o létajících savcích spoustu zajímavostí.
Javoříčské jeskyně, zimní království vrápenců

Podzemí v malebné krajině v okolí hradu Bouzova láká návštěvníky svou překrásnou krápníkovou výzdobou. Komplex dómů, chodeb, propastí a puklin v několika výškových úrovních je unikátní i z pohledu živočišné říše. Jedná se o jedno z největších zimovišť netopýrů u nás. Dosud zde bylo zaznamenáno celkem 14 druhů. Nejpočetnějšími zimními spáči jsou pozoruhodní vrápenci malí, kterých se tu každoročně sejde přes 5000 jedinců.
Přečíst celéHrad Orlík nad Humpolcem láká romantiky a netopýry

Starobylé sídlo proslulých Trčků z Lípy či pánů z Říčan dnes láká návštěvníky putující za romantikou a výhledy. Malebná zřícenina gotického hradu vprostřed lesů Českomoravské vrchoviny se od roku 2014 pyšní zrekonstruovanou věží s vyhlídkou do širého okolí. Za dobrého počasí lze dohlédnout až na mytický vrch Blaník. Zdejší sklepení si oblíbili netopýři – několik druhů se sem každoročně slétá v době podzimního „rojení“ a občas tu i zimují.
Přečíst celéNavštivte netopýří metropoli – pevnost Josefov

Jeden z nejrozsáhlejších podzemních obranných systémů v Evropě, vybudovaný Josefem II. u Jaroměře, se nakonec přímým bojům vyhnul. Unikátní pevnostní město dnes přitahuje nejen mnoho návštěvníků, ale rovněž vzácné okřídlené savce. V rozsáhlých podzemních chodbách tu každoročně zimuje více než tisíc jedinců – zejména vrápenců malých, ale i dalších druhů letounů. Josefovské podzemí je evropsky chráněnou lokalitou v rámci soustavy NATURA 2000.
Přečíst celéZtracený zámek Zvířetice obývají tajuplná zvířata

Sídlo vybudované na ostrožně nad řekou Jizerou vystřídalo v průběhu staletí mnoho podob – původní gotický hrad se stal renesančním zámkem, později rozšířeným o barokní dostavby, aby se nakonec proměnil v romantickou zříceninu. Vzhled sídla v dobách jeho největší slávy dokumentuje unikátní projekt virtuální 3D rekonstrukce. Zdejší rozvaliny lákají kromě lidských návštěvníků také netopýry. Ti se zde vyskytují zejména v době podzimního rojení, část jich v podzemních prostorách tráví i svůj zimní spánek. Celkem zde bylo zjištěno 9 druhů.
Přečíst celéKrušnohorský Mauritius láká tajuplné hosty

V nejslavnějším cínovém dole na české straně Krušných hor se kutalo takřka bez přerušení po celých 400 let. Unikátně zachovalé štoly na Hřebečné jsou dnes významnou součástí česko-saské Hornické kulturní krajiny Krušnohoří/Erzgebirge, jež byla v roce 2019 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zdejší podzemí navíc každoročně hostí vzácné savce z řádu letounů. Podzim a zimu tu tráví stovky netopýrů více než deseti druhů.
Přečíst celéFlascharův důl – břidlice plná netopýrů

Unikátní důlní dílo, zpřístupněné pro veřejnost od července 2020, přivádí návštěvníky do Krajiny břidlice v Nízkém Jeseníku. Největší lákadlo tu představuje tzv. Oderská vrása, na zvídavé čeká v okolí rovněž naučná stezka či venkovní geologická expozice. V chladném období roku je však podzemí vyhrazeno pouze návštěvníkům okřídleným – štoly jsou významným zimovištěm letounů. Dosud zde bylo zaznamenáno sedm druhů netopýrů a jeden druh vrápence.
Přečíst celéŠtola Johannes, zimní domov netopýrů na Božím Daru

Největší důl historického těžebního revíru Zlatý Kopec, kde se vzácné kovy dobývaly od 16. století, je dnes součástí památky „Hornická krajina Erzgebirge/Krušnohoří“, zapsané v roce 2019 na Seznam světového dědictví UNESCO. Havíři tu už nekutají, úplně opuštěné však zdejší podzemí není. Johannes patří mezi významná místa podzimního rojení a zimování netopýrů. Zaznamenáno zde dosud bylo devět druhů těchto pozoruhodných živočichů.
Přečíst celéDůl Jeroným navštivte v létě, v zimě tu odpočívají netopýři

Unikátně zachovalý středověký důl na území obce Rovná na Sokolovsku patří mezi nejvýznamnější technické památky svého druhu v Evropě. Cínové štoly, kde se nejvíce kutalo v 16. století, jsou dnes oblíbeným turistickým cílem a zároveň sídlem vzácných živočichů. V době podzimního rojení a během zimování tu bylo zaznamenáno celkem 10 druhů netopýrů.
Přečíst celéZámek Libochovice – rodiště slavného badatele a zimní sídlo vrápenců

Zámek s bohatou historií se nachází v malebné krajině dolního Poohří lemované kopci Českého středohoří. Rodiště slavného přírodovědce a filosofa J. E. Purkyně obklopené rozsáhlou zahradou a parkem dnes poskytuje útočiště vzácným a tajuplným obyvatelům. Zámecká sklepení si za svůj zimní úkryt vybrali vrápenci malí.
Přečíst celéZa zlatem a netopýry se vydejte do štol u Jílového

Okolí Jílového u Prahy bylo odpradávna jedním z nejvýznamnějších zlatonosných revírů v Českých zemích. Dnes jsou tu zpřístupněna tři stará důlní díla ve správě regionálního muzea, kde se lze seznámit s historií těžby zlata – štola sv. Josefa, sv. Antonína Paduánského a Halíře. Všechny tři lokality jsou také útočištěm netopýrů. Každoročně tu zimují netopýři velcí, řasnatí, vodní a ušatí, v menších počtech i další druhy.
Přečíst celé