Cílem programu je přiblížit dětem (i dospělým) tajemný svět netopýrů prostřednictvím moderní techniky – ultrazvukových detektorů. Tyto přístroje umožňují poslouchat pro lidi neslyšitelné hlasy, pomocí kterých se netopýři potmě orientují. Podle nich je možné některé druhy netopýrů i určovat.
V rámci programu si můžete zdarma zapůjčit výzkumnické batůžky, které obsahují potřebné vybavení pro pozorování a určování netopýrů, a vydat se s dětmi na dobrodružnou večerní vycházku. Navíc se můžete zúčastnit aktuálně probíhající soutěže.
Program je určený především pro školy, zájmové kroužky a další organizace, které se věnují práci s dětmi a mládeží.
Co obsahuje netopýří výzkumnický batůžek?
V každém batůžku jsou 3 ultrazvukové detektory (s návodem na použití), 1 silnější baterka, jednoduchá příručka k práci s detektorem a klíčem k určování netopýrů podle hlasů, kniha „Poznáváme naše savce“ a tipy na vycházky (mapy a trasy) v daném městě a okolí.
Co ještě vzít s sebou na vycházku?
Doporučujeme vzít si s sebou také vlastní čelové svítilny či jiné baterky, notýsek a psací potřeby na poznámky, vhodné obutí a oblečení do terénu. V letní sezóně nezapomeňte na repelent.
Tip: Program vycházky si můžete zpestřit s pomocí pracovních listů Netopýři v parcích.
Kde si můžete výzkumnický batůžek vypůjčit?
Batůžky jsou určené pro školy, zájmové kroužky a další organizace, věnující se práci s dětmi a mládeží. Zapůjčit si je můžete osobně po předchozí domluvě na níže uvedených kontaktních místech, a to na základě podpisu protokolu o výpůjčce a složení vratné kauce 1000 Kč. Maximální doba výpůjčky je 14 dní.
Aktuálně je možné zapůjčit si batůžky na následujících místech:
- Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy, Praha – od 6. června 2022
- Ekocentrum vydra Třeboň – od 5. září 2022
- Pevnost poznání PřF UP Olomouc – od 24. října 2022
- Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání Brno, Lipová 20 – od 30. října 2022
- Ekocentrum Cassiopeia České Budějovice – od 1. dubna 2023
- ZO ČSOP Klenice, Mladá Boleslav – od 15. dubna 2023
Jak pracovat s ultrazvukovým detektorem?
Příručka se základními informacemi o práci s ultrazvukovými detektory a klíčem k určování netopýrů na základě jejich hlasů (echolokačních signálů) je ke stažení v pdf. Tištěné příručky jsou součástí vybavení batůžků.
Pro učitele, lektory ekocenter, vedoucí přírodovědných kroužků i ostatní zájemce pořádáme instruktážní semináře a exkurze, na kterých se naučí pracovat s detektorem a seznámí se s možnostmi využití netopýřích výzkumnických batůžků pro zpestření výuky i dalších aktivit s dětmi.
Dosud proběhlo 5 instruktážních seminářů a exkurzí (v roce 2022 v Praze, v roce 2023 v Brně, v Praze, Českých Budějovicích a Olomouci).
V květnu 2024 jsme pro vás připravili další dvě exkurze:
14.5.2024 Mladá Boleslav – park Štěpánka (pozvánka a přihláška)
21.5.2024 Praha – Stromovka (pozvánka a přihláška)
Další klíče a pomůcky volně dostupné na internetu:
Základy práce s detektorem a klíč k určování hlasů netopýrů na webu ČESON
Zde najdete kromě podrobného klíče k určování netopýrů také nahrávky hlasů jednotlivých druhů z ultrazvukových detektorů i ukázkové sonogramy.
Aplikace BatLib
Tuto aplikaci si můžete zdarma nainstalovat do telefonu nebo jiného zařízení se systémem Android a využít ji jako další pomůcku při bádání v terénu (aplikace obsahuje databázi nahrávek hlasů netopýrů pořízených pomocí detektoru ELEKON Batscanner).
Kdy a kde pozorovat netopýry?
Pro sledování netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru jsou vhodné zejména teplé večery od května do září, kdy je jejich aktivita nejvyšší.
Vhodná doba pro pozorování je kolem západu slunce (doporučujeme začít cca 30 minut před a pokračovat 45-60 minut po západu). Některé druhy netopýrů vyletují ještě skoro za světla, jiné až když je větší tma. Přehlednou tabulku západů slunce pro celý rok najdete například zde.
Za špatného počasí (silný vítr, déšť, večerní teplota nižší než 10°C) nemá smysl na exkurzi vyrážet – netopýři nebývají aktivní.
Ideálním místem pro pozorování jsou rybníky a další vodní plochy, nebo pomaleji tekoucí řeky. V okolí vody totiž netopýři nacházejí největší množství hmyzí potravy. Vhodné jsou rovněž městské a zámecké parky, kde netopýři využívají úkryty ve stromových dutinách, a lze tam dobře pozorovat jejich lov v okolí stromů a keřů, nad trávníky či kolem lamp.
Tipy na konkrétní vycházky ve vybraných městech (včetně mapy doporučené trasy a informací o netopýrech):
Praha
- Stromovka
- Milíčovský les
- Kampa
- Divoká Šárka a Džbán
- Rybníky u zámku Krč
- Po břehu Vltavy v přírodním parku Drahaň – Troja
Jižní Čechy
- Třeboň – Okolí třeboňské záchranné stanice
- Třeboň – Hráz rybníka Svět
- Český Krumlov – parky a břehy toků v centru města
- České Budějovice – po hrázích Vrbenských rybníků
- Tábor – Blanické předměstí
Brno
Olomouc
Další inspiraci, kam se vydat poznávat netopýry, najdete na netopýří mapě (pro pozorování netopýrů lze doporučit například zámecké parky Dobříš, Choltice, Konopiště, Kravaře, Kynžvart, Uherčice, Valeč, Vrchlabí či Žihobce, které jsou přístupné bez časového omezení). Využít můžete také web o netopýrech v Praze.
Zapojte se do soutěže!
Absolvovali jste večerní vycházku za netopýry? Pošlete nám krátký text o svém pozorování a zážitcích na náš netopýří blog, přiložte fotografie z vycházky nebo nakreslený obrázek. Zúčastněné kolektivy získají certifikát „Netopýří výzkumníci“. Všechny příspěvky zveřejníme a nejlepší z nich odměníme věcnými cenami.
Vyhlášení a podmínky třetího ročníku soutěže v roce 2024.
Výsledky prvního ročníku soutěže v roce 2022.
Netopýří blog
Přečtěte si o zážitcích netopýřích výzkumníků
Partneři programu
Děkujeme za spolupráci!