Netopýři živě
Chcete vidět, jak to žije na půdě?
Pusťte si přímý přenos z podkroví základní školy v Berouně, kde se ukrývá letní kolonie netopýrů velkých. Každoročně se tu shromažďuje přes 300 samic, aby společně porodily a odchovaly mláďata.
Kolonie na půdě sídlí od konce dubna do konce srpna. Pokud se stane, že netopýři v záběru zrovna nejsou, znamená to, že se přesunuli mimo zorné pole kamery. Ale nebojte se, vždy to brzy napravíme a kameru natočíme správným směrem.
Co v přenosu uvidíte? Každý večer můžete pozorovat, jak netopýři opouštějí svůj úkryt a vydávají se lovit potravu. Přes den se k sobě tisknou, navzájem se zahřívají, čistí se a protahují si křídla. V červnu se pak v kolonii objevují nově narozená mláďata. Nejdřív jsou docela holá a bezbranná, schovaná u svých matek. Rychle ale rostou a postupně začínají také létat. Koncem léta je úkol splněn – všechna mláďata jsou samostatná a mohou do světa.
Přenos je realizován ve spolupráci s Jungmannovou základní školou v Berouně, firmou ECONET COMPUTERS s.r.o. a Jakubem Weinfurtem.
Podívat se můžete také na záběry z další lokality – z půdy obecního úřadu v Kvítkově.
Netopýří deník
Zdravím! Jmenuju se Lucka. Každé léto bydlím v kolonii na půdě v Berouně a pořád zažívám spoustu dobrodružství. Všechno vám postupně vylíčím ve svém deníku. Přečíst celé.
Program sčítání netopýrů na zimovištích v České republice patří mezi nejstarší podobně zaměřené monitorovací projekty v rámci celé Evropy. K čemu je takové sledování dobré? Lidé mají netopýry odpradávna spojené s jeskyněmi. V dnešní době najdeme tyto malé létající savce také v opuštěných důlních dílech, objevit se mohou i ve sklepě vašeho domu. Co vlastně netopýry do těchto míst láká? Jedinečnou příležitost sledovat v přímém přenosu dění v kolonii netopýrů mají nyní návštěvníci Starého zámku v Jevišovicích na Znojemsku. Záběry z kolonie netopýrů velkých, kteří sídlí na půdě zámecké kaple, jsou snímány infračervenou kamerou a přenášeny na monitor umístěný na prohlídkové trase. V dubnu 2017 byla spuštěna další netopýří pozorovatelna na hradě Sovinci na Bruntálsku. Díky kameře, instalované v nepřístupných půdních prostorách, mohou návštěvníci na monitoru ve vstupní části hradu sledovat aktuální dění v letní kolonii vrápence malého. Rozmanitost netopýřích druhů vyskytujících se v České republice a zajímavý způsob jejich života představuje výstava „Netopýři tajemní a zranitelní“. Co lze udělat pro ochranu netopýrů na půdách budov? Důležité je zejména informovat lidi, kteří mohou o dalším osudu netopýrů snadno rozhodnout, tedy majitele či správce domu. Jednou z možností je umístit na půdě cedulky, označující úkryt netopýrů a jimi používané výletové otvory.Počítání zimujících netopýrů
Kdo to spí v podzemí?
Třetí netopýří pozorovatelna byla spuštěna na zámku v Jevišovicích
Na hradě Sovinci vznikla další netopýří pozorovatelna
Putovní výstava o netopýrech
Pozor, výletový otvor netopýrů, nezavírat!