Cílem projektu „Výpravy do světa netopýrů aneb poznejte své ohrožené sousedy“ (2022 – 2024) je zlepšit ochranu synantropních netopýrů, a to nejen druhů osídlujících úkryty v lidských stavbách, ale také druhů vázaných na nelesní zeleň (parky, zahrady, aleje), které často ohrožuje nešetrné kácení stromů. Projekt přímo navazuje na podobně zaměřené vzdělávací a osvětové programy realizované v letech 2015 – 2017 a 2019 – 2021 a dále je rozvíjí.
Projekt by měl přinést následující výsledky:
- zvýšení informovanosti široké veřejnosti, majitelů a správců objektů, pracovníků firem i zástupců veřejné správy o problematice ohrožení netopýrů a možnostech jejich ochrany
- zlepšení vztahu všech cílových skupin k netopýrům a zvýšení jejich ochoty spolupracovat na ochraně těchto ohrožených druhů
- zapojení veřejnosti do ochrany netopýrů pomocí osvědčených i méně tradičních způsobů osvěty s využitím moderních technologií a propojení s online prostorem
- zapojení majitelů, správců objektů a místních komunit do ochrany netopýrů s využitím principu zvýšení atraktivity lokality na základě propagace výskytu netopýrů (formou tzv. netopýří turistiky)
Náplní projektu je realizace následujících aktivit:
-
Pořádání různých osvětových akcí pro širokou veřejnost, které budou organizovány primárně ve venkovním prostředí (exkurze, přednášky, prezentace putovní výstavy atd.), ale zároveň budou probíhat také v online prostoru (popularizační webináře, osvětová videa na youtube).
-
Vytvoření nového vzdělávacího programu pro školy a zájmové skupiny, založeného na pozorování netopýrů v terénu pomocí ultrazvukových detektorů („Netopýří výzkumníci“).
-
Příprava nových questingových tras na lokalitách významných pro netopýry a nového pracovního listu o netopýrech v městském prostředí, které doplní již existující série těchto výukových materiálů.
-
Doplnění interaktivní netopýří mapy o další turisticky zajímavé lokality (zejména různé zahrady a parky), kde se lidé mohou dozvědět víc o netopýrech ve výkladu průvodců, pomocí pracovních listů, na informačních cedulích či prostřednictvím questů, geocachingu apod.
-
Pokračování motivační akce „Náš soused je netopýr“, v rámci níž jsou památeční plaketou a certifikátem oceňováni vlastníci a správci objektů, kteří spolupracují při ochraně netopýrů.
-
Zajištění poradenského servisu pro všechny cílové skupiny.
-
Vydání informačního letáku a metodické publikace o ochraně netopýrů při péči o nelesní zeleň.
-
Uspořádání série odborných vzdělávacích seminářů pro veřejnou správu, ochranu přírody a podnikatelské subjekty (správce a vlastníky objektů, arboristické firmy apod.).
-
Vytvoření nového systému značení stromů s úkryty netopýrů a jeho realizací na modelových lokalitách
Autorem projektu je Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON), odborná organizace, která se dlouhodobě věnuje výzkumu a ochraně netopýrů a jejich biotopů na území ČR.
Projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Na kofinancování některých aktivit se finančně podílí Hlavní město Praha