Sebastian (9 let) a Simon (6 let) se v září 2023 zúčastnili Noci netopýrů na Lipce a o podzimních prázdninách také s kroužkem pozorovali netopýry v Moravském krasu v jeskyních Němcová I a II. Sebastian pak na základě svých zážitků vytvořil malou knížečku a Simon nakreslil obrázek, které nám poslala jejich maminka. Ta také zapsala Sebastienovo vyprávění:

Byli jsme v parku pozorovat netopýry a tam jsme viděli, že nám ukazovali několik mláďat netopýrů a maminku, která byla zraněná. Nelítali tam skoro žádní netopýrkové, tak jsme šli k mostu a tam bylo strašně moc netopýrků. My máme na zahradě také strašně moc netopýrů, kteří bydlí v naší staré jabloni a asi ve špendlíku a také v jedné staré švestce. Letos měli mláďata a tak tam lítají a loví mušky kolem skleníku. Máme jich tak skoro 20 a zatím je nic neloví. Ani sova. Nevím co to je za netopýry, moc rád bych si půjčil batůžek, abych to zjistil.  
Moje miniknížka je o naší jabloni, kde hnízdí netopýrkové. Pod tou jabloní máme kompost, kde je hrozně moc octomilek. Taky tam bydlí naši tři králíci, moje Betynka, Simonův Černoušek a Tobiášova Dikynka, kteří si pod jabloní vyhrabali díru a jsou tam bobky a mušky. Jak odlétly vlaštovky, tak to vypadalo, že nás ty octomilky a mušky zamoří, ale pak je začali lovit netopýrkové a už jich je zase málo.

Sebastian a Simon Křivánkovi, Brno