Ahoj,
jsem samička netopýra velkého, jmenuju se Lucka a budu vaší průvodkyní na cestě netopýřím rokem.

Vydejte se se mnou na dobrodružnou poznávací cestu do okolí – na zahradu, do lesa, k rybníku či do parku. Zkoumejte, vyrábějte, kreslete si a zapisujte – poznávejte svět netopýrů a přírodu kolem nás! Přeji vám plno nezapomenutelných zážitků!

Co se děje u netopýrů

Netopýři se probouzejí ze zimního spánku a postupně se stěhují do jiných úkrytů. Co všechno ještě v jarních měsících zažívají?

Tvoje pozorování přírody

Echolokační hlasy netopýrů mají frekvenci větší než 20kHz – jde o tzv. ultrazvuk, který my lidé neslyšíme. Hlasové projevy mnoha jiných zvířat lze však vnímat dobře. Zaposlouchej se do mnohohlasého žabího koncertu u vody a hmyzích symfonií kolem kvetoucích rostlin a stromů. Pravými umělci jsou bezpochyby ptáci. Vyhledej si, proč vlastně zpívají, a nauč se hlasy alespoň tří našich běžných druhů. Zkus také zjistit, ve kterou denní dobu je ptačí koncert nevýraznější.

Základní informace o všech ptačích druzích u nás a jejich hlasy k poslechu nalezneš na webu Českého rozhlasu https://temata.rozhlas.cz/priroda/ptaci. Stačí do vyhledávače jednoduše zadat jméno ptáka. Lze začít s několika nejběžnějšími druhy, jako jsou například kos černý, strnad obecný, rehek domácí či různé druhy sýkorek. Na tomto webu se můžeš seznámit rovněž s hlasy našich obojživelníků, hmyzu či některých savců. Nahrávky hlasů netopýrů, pořízené  pomocí ultrazvukového detektoru, si můžeš poslechnout zde.

Tvůj pokus

Teplé jarní noci skýtají netopýrům prostřený stůl. S pomocí jednoduchého triku můžeš vyzkoušet, kolik létajícího hmyzu se v tvém okolí vyskytuje. Můry, brouci, ale i další soumrační a noční bezobratlí mají tzv. kladnou fototaxi – jsou přitahováni světlem a pohybují se směrem k němu. Umísti venku na vhodném místě např. silnou baterku, za ni pověs bílé prostěradlo a sleduj, koho její záře přiláká. Zakresli si své hmyzí „úlovky“. S pomocí klíče urči alespoň některé druhy a zapiš si, čeho přilétlo nejvíc.

Možností jak „nasbírat“ a pozorovat hmyz okolo nás je více, ukázku lovu na světlo i další tipy najdeš například v této prezentaci brněnských zoologů. S využitím různých metod můžeš zjistit, kdo bydlí v trávě, v hlíně nebo v korunách stromů. Postupuj vždy ohleduplně, po prozkoumání vypusť odchycené živočichy vždy co nejdříve zpět na svobodu.

Skvělým pomocníkem při pronikání do tajemství hmyzí říše je krabička s lupou (doporučit můžeme např. tu od firmy Levenhuk). Přehledné klíče k určování nejrůznějších bezobratlých živočichů i další vybavení nabízí např. spolek Rezekvítek.

Náměty na další jarní aktivity

Další inspirace

Zajímá vás, co my, netopýři, podnikáme na jaře a v létě, nebo kam odlétáme na zimu? A co se děje právě teď venku? Klikněte na vybraný měsíc a dozvíte se více!

Publikace

  • Anděra M. (2018): Od jara do zimy. Výpravy do naší přírody po celý rok. Slovart, Praha.
  • Dobroruková J. & Dobroruka L. (1989): Malá tajemství přírody. Albatros, Praha.
  • Durrell G. & Durrellová L. (1997): Amatérský přírodovědec. Slovart, Praha.
  • Worroll J. & Houghton P. (2019): Hry z lesní škol(k)y. Kazda, Brno.
  • Wohlleben P. (2020): Slyšíš, jak mluví stromy? Kazda, Brno
  • Wohlleben P. (2020): Víš, kde bydlí zvířata? Kazda, Brno
  • Časopis Ahoj Divočino https://www.facebook.com/ahojdivocino/
  • Rezekvítek z.s. – obrázkové určovací klíče www.rezekvitek.cz