Ahoj,
jsem samička netopýra velkého, jmenuju se Lucka a budu vaší průvodkyní na cestě netopýřím rokem.

Vydejte se se mnou na dobrodružnou poznávací cestu do okolí – na zahradu, do lesa, k rybníku či do parku. Zkoumejte, vyrábějte, kreslete si a zapisujte – poznávejte svět netopýrů a přírodu kolem nás! Přeji vám plno nezapomenutelných zážitků!

Co se děje u netopýrů

V letním období mají netopýří samičky spoustu práce. Jestlipak víš proč?

Netopýří deník – 10. července

Tvoje pozorování přírody

I jiná zvířata mají nyní napilno. Pozoruj například neúnavnou činnost mravenců. Určitě znáš typické kupy jehličí v lese. Ale některé druhy bydlí mnohem nenápadněji a jejich mraveniště potkáš třeba v trávníku či záhonu, ve škvíře u domu nebo ve spárách chodníku. Najdi si jednu mravenčí cestičku a 10 minut zapisuj, co všechno si dělnice nosí do mraveniště. Můžeš vyzkoušet i mravenčí obranu. Dej na chvíli ruku nizoučko nad mraveniště a pak si přičichni. Zjisti si, jak se tahle mravenčí zbraň jmenuje.

Nápady na další experimenty a také hry s mravenčí tématikou najdeš například na webu Jděte ven.

Tvůj pokus

Horké letní dny mohou být příjemné, ale jen když máme dostatek vody k pití a koupání. A zvířata jsou na tom podobně. Můžeš jim snadno pomoci instalací jednoduchého pítka, které využijí ptáci, hmyz a občas i někteří savci. Stačí vzít mělkou misku s vodou, do které vložíš několik kamenů zabraňujících utonutí hmyzu. Umísti pítko do stínu a dále od míst, kde by mohla číhat kočka, a od skleněné plochy, do které by mohli narazit ptáci. Misku udržuj v čistotě a vodu denně vyměňuj. Sleduj a zapiš si, kdo tvé napajedlo (pro ptáky i koupaliště) navštěvuje. Pozor, pítko je cenné po celý rok, dokonce i v zimě!

Podrobné informace  o ptačích napajedlech a rovněž video-návod na výrobu vlastního pítka, jež je tak trochu i uměleckým dílem, najdeš na webu České společnosti ornitologické.

Náměty na další letní aktivity

Vodní lov

Vydej se na dobrodružný lov vodních bezobratlých živočichů. Tady opět uplatníš krabičku s lupou a použít můžeš také další určovací klíč od Rezekvítku.

Ptačí pera

Během jara a léta jsi určitě našel v přírodě nějaká ptačí pera. Aby se ti nepoztrácela, můžeš si každé z nich nalepit na čtvrtku papíru pomocí izolepy. Na papír si také vždy nakresli ptačí druh, kterému pero patří (s určováním ti pomohou knihy nebo internet). Postupně si takto můžeš sestavit vlastní atlas.

Kamarád ježek

Bydlíš-li v domě se zahradou, můžeš zkusit ochočit si ježka. Dej mu vždy večer do misky vhodné krmení (kočičí granule nebo kvalitní kočičí konzervu). Když uslyšíš, že se ježek přiblížil, opatrně na něj zdálky posviť baterkou, ale jen na chvilku. Postup opakuj i v dalších dnech, až se ježek světla přestane bát. Pak ho můžeš dobře pozorovat. Někdy se naučí brát si i jídlo z ruky. Ježek je taky noční hmyzožravec, podobně jako netopýr. POZOR – nikdy ježkovi nenabízej mléko, velice mu chutná, ale způsobuje mu zdravotní potíže!

Zajímá vás, co my, netopýři, podnikáme na jaře a v létě, nebo kam odlétáme na zimu? A co se děje právě teď venku? Klikněte na vybraný měsíc a dozvíte se více!

Další inspirace

Publikace

  • Anděra M. (2018): Od jara do zimy. Výpravy do naší přírody po celý rok. Slovart, Praha.
  • Dobroruková J. & Dobroruka L. (1989): Malá tajemství přírody. Albatros, Praha.
  • Durrell G. & Durrellová L. (1997): Amatérský přírodovědec. Slovart, Praha.
  • Worroll J. & Houghton P. (2019): Hry z lesní škol(k)y. Kazda, Brno.
  • Wohlleben P. (2020): Slyšíš, jak mluví stromy? Kazda, Brno
  • Wohlleben P. (2020): Víš, kde bydlí zvířata? Kazda, Brno
  • Časopis Ahoj Divočino https://www.facebook.com/ahojdivocino/
  • Rezekvítek z.s. – obrázkové určovací klíče www.rezekvitek.cz